Advert
Advert
istanbulmd.com
lalik.net
Beklentiler tasarılar uygulamalar
Emre Baktıroğlu

Beklentiler tasarılar uygulamalar

Bu içerik 1490 kez okundu.
Reklam

Zor dönemlerden geçiyoruz. Aşağı yukarı bu lakırdılarla adlandırıyoruz bu dönemleri. Halbuki birçok olay ardı ardına gelmeye devam ediyor. Hızlı karar alma mekanizmaları, etki analizleri ve sonuç değerlendirmeleri dahi yapamadan kararları sıraya diziyor.

Ülkemizin ekonomik büyüme performansının en önemli ayağını özel sektör yatırımları olduktan sonra hammadde yatırımları konusunda sıkıntılar çekildiğini bir önceki yazımda yazmıştım.

Artık sektörlerden ve piyasalardan sıkıntılı haberler geliyor. Her ne kadar moral piyasası yükseltilmeye çalışılsa da iş dünyasının büyük bir bölümü içten içe huzursuz. Borçlar erteleniyor, peşin satış ile vadeli satış arasındaki marj açılıyor. Yatırımlarda öz kaynağa yönelme arttı. Yüksek teknoloji ile kazanma hayallerimiz henüz beklentileri karşılamıyor. Çünkü yatırım yapmak yerli bir yatırımcı için risk taşımaya başladı. Artık çoğu yatırımcı gözlerini açtı. Üretim ve pazar açısından en avantajlı yerlerde bulunuyorlar. Yerli yatırımcıdan ziyade yabancı yatırımcılar ülkemizde daha rahat imkanlarla çalışıyorlar. Yerli yatırımcılar ise ana sermayeyi kurtarma derdinde ya öz kaynaklara yöneliyor ya da paradan para kazanmanın yollarını arıyor.

İş dünyasını rahatlatacak çözümleri kim bulacak?

Burada kıvrak bir zekâ ile hareket edelim derken gerçeklikten uzaklaşılmamalı. Dolaylı vergileri, güvence ve teminatların, kalem oynatarak değiştirilmesiyle ve mevzuat değişikliği ile bütçe yapılmasıyla; bunların psikolojik etkisinin kullanılmasıyla gelecek yıla büyüme yazarsak bu kabul edilemez. Yapılması gereken; ihracat hedeflerini revize etmek. Çünkü Türk iş adamlarının, üreticilerin önünü açmak Türkiye'nin ekonomik kıvraklığını, ihracat becerisini güçlendirecek, esnekliğini artıracak hamleler 2019'u daha rahat atlatmamızı sağlayacaktır.

Riske ayrılan kaynakların çoğaltılması, düzenli hammadde girdilerinin sağlanması, doğru yönetmelikler Kayırmadan verilen destekler ve Türk halkının her zaman olduğu gibi çalışkanlığı ve özverisiyle bu durumdan çıkılır.  Zor ama imkânsız değil.

Dersankoop Başkanı Mehmet Mahşuk Gülaçar onunla sanayi, ekonomi konuşmayı severim. Elini taşın altından çekmeyen cesaretini, iş bilmesini beğenirim. SAGEDBİR ile yolu, bahtı açık olsun. Onun fikirleri gibi fikirleri uygulayan sanayiciler ülkemizin geleceğe teminatı oluyor. İşte böyle fikirler uygulanırsa imkânsız değil.

Peki işçi ne yapacak?

Hep yazdım. iyi bir ekonomi işçinin hakkının ödenmesi ile olur. O huzurlu olursa işyerinde adil işe adil ücret alırsa, ardından gelen işçide huzurla yetişir. Verimli işler sunar. Fakat son asgari ücret ile usta çırak ayrımı pek yapılamadı. Asgari ücret alacak olan çıraklar, ustalarına neredeyse yetişti. Ustalarda kendilerine düşen payı bu oranda ücret talep ederse ne olacak? İşte Orta Gelir Tuzağı riski daha da büyüyecek. Bir ekonominin belirli bir kişi başına gelir düzeyine ulaştıktan sonra orada sıkışıp kalması hali Orta gelir tuzağıdır. Bir ekonomide kişi başına düşen gelir düzeyinin belirli bir aşamadan öteye gidememesi halini ya da belirli bir gelir düzeyine ulaştıktan sonra durgunluk içine girilmesi durumunu anlatır. Orta gelir tuzağı genellikle bir ekonominin yoksullukla savaşımda başarı elde etmesi ve belirli bir yapısal değişimi sağlamasıyla kişi başına gelirini yükseltmesi ve sonrasında aynı atılımı sürdüremeyerek yüksek gelir grubuna geçememesi sonucu ortaya çıkar. İşte ekonomi hakkında önemli bir soru daha alım gücü ortalama olan yüzde 60’lık bir kesim piyasaları hareketlendirebilir mi? Bu ekonomimize nasıl yansır? Hep birlikte bir düşünelim.

Yeni yıl gelmiş, yıl 2019 muş

2019 sadece bir geride bırakış gibi geliyor bana, hep bir şeyleri geride bırakmamız, yeni olan geleceği karalamayan şeylere bakmamızı sağlayacak bir terk ediş. Bu yıl güzel ümitleri olan her güzel insan için temennim sağlıklı, huzurlu, bereketli bir yıl geçirmeleridir. Geçtiğimiz yıl elimizden gelen en iyisini yaptık. Bakalım daha iyisini yapabiliyor muyuz?

Değerli yol arkadaşım, gazetemizin genel yayın yönetmeni Nusret Kafasıbüyük annesinin vefatı üzerine derin acılara gark olmuş, tüm gayretiyle onun yanında olduğumuz kadar o da herkesin yanında olmak için çaba sarfeder olmuştur. Bu onulmaz acıyla kıymetli ailesi ile birlikte başa çıkabilmesini, Hakka yürüyen annesini attığı her adım ile yüceltmesini dilerim. Mekânı cennet olsun.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
işçi     2019-02-06 İşçinin hakkı ödenmiyor. Kazanan karıyla durumuna iyi kötü diyor
Adım     2019-01-27 Zor dönemlerden geçmiyoruz geçiyor gibi yapıyoruz. Seçime kadar.
Hakan Gülhan     2019-01-27 Her aklı olan ve parası olan kaçıyor. Ülkesiz yaşanır mı? Saf ideallere kanılır bu kadar kolay kazıklanır mı?
Hakan Gülhan     2019-01-27 Her aklı olan ve parası olan kaçıyor. Ülkesiz yaşanır mı? Saf ideallere kanılır bu kadar kolay kazıklanır mı?
Ekrem dukan     2019-01-27 Ekonomi fena. Kimse sesini çıkaramıyor, bu ses yükselmedikce de birkaç kişi istediği gibi at koşturur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İş-yaşam dengesinde sonuncuyuz
İş-yaşam dengesinde sonuncuyuz
Akgün: Türkiye-Tayland ikili ticaret hacmi yüzde 40 artacak
Akgün: Türkiye-Tayland ikili ticaret hacmi yüzde 40 artacak