Advert
Advert
istanbulmd.com
lalik.net
Zorumuş Meğer
Nusret Kafasıbüyük

Zorumuş Meğer

Bu içerik 1584 kez okundu.
Reklam

 

3,5 milyar yıldır dünyada canlıların yaşadığı tahmin ediliyor. Bizim ömrümüz de 3,5 milyar yıl içinde en fazla yüz yıl. Dünyada sadece bir dalga gibi görünüp okyanusta kayboluyoruz.

Dünyadan milyonlarca insan gelip geçti. Cümlenin sonunu konulmuş bir nokta kadar insanlık tarihinde yeri yok. Onlardan sadece birisiyiz. Dünya da kendimizi nasıl konumlandırdığımız önemli.

Siz bu “dünyaya” gelmediniz. Okyanustaki bir dalga misali, bu “dünyadan” geldiniz. Burada yabancı falan değilsiniz. Allan Want

Dünyaya yabancı değiliz ama dünyayı da çok sahipleniyoruz.

 

Yazmaya galiba en çok zorlandığım yazım. Yaklaşık 10 senedir sürekli yatağında yatıyordu annem. Birçok hastalıkları vardı. Hepsini tek tek yazmaya kalkarsam, üç köşe yazısı kadar sürer. Ama Ekim sonun da sol tarafının felç olması ile çok ağır hastalık dönemi başladı. Yatarken bir de yatak yarası illeti bulaştı. Ve hazin sonun yaklaştığı hissediliyordu.  Kasım ayı içinde iki defa gidip kendisini görebildim, aralık ayı içinde gidemedim. Gazete çalışmalarımızı hazırlamış, grafik çalışmalarını yapacaktık. 15 Ocak gecesi saat 1 de telefonum çaldı. Telefon numarası Kayseri’de ki evimizin numarası, ses ise ağabeyimin idi. Telefon çalınca zaten anlamıştım. Acı haber olduğunu…

Annem, saf Anadolu Çerkes kadınıydı. Anadolu’nun vermiş olduğu hayat şartlarında Çerkes adetlerini bildiği kadarı ile eşine eş, çocuklarına ana oldu. Dünya da ki varlıkları komşuları, akrabaları eşi çocukları gelini torunlarıydı. Maddi anlam da hiçbir hırsı olmadı. Duaların da kimseyi esirgemedi.  

Elbette dünya kimseye kalmayacak, doğmak bir gün ölmek demektir. Herkesin karşılaşacağı son. İnsan kendi ölümünü kabullenir ama sevdiklerine ölümü yakıştıramıyor. Ateş düştüğü yeri yakıyor.

Her insanın hayatında annesi gidince neler yaşıyorsa bende şimdi onları yaşıyorum. Sadece bunları sizlerle ne kadar paylaşabilirim ne kadar ifade edebilirim. O da sizlerin takdiri tabi ki…

Anne gidince bana seslenen en güzel ses gitti. Dünyada karşılık beklemeden sarılan öpen okşayan konuşan insan gitti. Beni benden fazla düşünen… O ses bir daha hayatımda olmayacak. Karşılıksız seven insan hayatımda artık olmayacak.

Hani derler ya karga yavrusunu şahin zannedermiş ya. Ben onun şahiniydim. Onun için dünyanın en iyi güzel insanlarından biriydim. Yanına gittiğimde, götürdüğüm gazeteleri saklar gelen misafirlere gösterirdi. Gazeteyi oğlum çıkarıyor diye söyler övünürdü. Sosyal medyada gördüğü fotoğraflarımı her gittiğim de basılı şekilde isterdi.  

Elbet yokluğuna alışacağım. Özlemin hiçbir zaman bitmeyecek. Güzel bir dünyada görüşeceğimiz günü bekliyorum. Bu bir veda değil…

Allah rahmet eylesin mekânın cennet olsun.

Cenazemiz sırasın da gelenimiz, gidenimiz ve arayanımız eksik olmadı. Evimizi doldu doldu boşaldı. Telefonlarımız susmadı.

Hastalığı boyunca gece gündüz demeden yanından ayrılmayan Reyhan Yengem, Tamer Ağabeyim ve Hasta haliyle peşinden hiç ayrılmayan babam var.

Annemin son beş yıldır annemin bakıcılığını yapan son 2,5 ay da en zor zamanların da yalnız bırakmayan Kıymet Ablamız var.

Cenaze süresince yanımızdan ayrılmayan Şahin amcam, Züleyha yengem, amcaoğlum Metin ve imkanlar elverdikçe yanımızda bulunan bütün akrabalarıma dostlarıma sonsuz şükranlarımı sunuyorum.  

Büyük üstad Neşet Ertaş’ın Zorumuş Meğer şiiri ile yazımı bitiriyorum...

 

ZORUMUŞ MEĞER

 

Derde düştüm dermanını aradım
Derdimin dermanı yarimiş meğer
Yari arar iken yarden ıradım
Yardan ayrı kalmak zorumuş meğer

Turap olup yare varayım dedim
Ayağına yüzüm sürüyüm dedim
O yarin sırrına ereyım dedim
Arifler keşfeder sırımış meğer

Gurbet ellerinde garip olanın
Yarin aşkıyınan derde dalanın
Yanılıp ta yarden ayrı kalanın
Her günü her anı zar imiş meğer

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Erhan Feyzioğlu     2019-02-11 Allah rahmet eylesin, mekanı Cennet olsun inşallah....
Tayfun     2019-01-31 Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun sizlere de Allah sabır versin
Şehdane&Rahmi Kılıç     2019-01-31 Anaların yeri dolmaz Kardeşim.Artık dua zamanı.Allah mekenını cennet etsin.Aileye Allah sabır ihsan etsin.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İş-yaşam dengesinde sonuncuyuz
İş-yaşam dengesinde sonuncuyuz
Akgün: Türkiye-Tayland ikili ticaret hacmi yüzde 40 artacak
Akgün: Türkiye-Tayland ikili ticaret hacmi yüzde 40 artacak