Reklamı Geç
Advert
istanbulmd.com

Temel Çoruh: Birlikler esnafın cansuyu

15. Bölge Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifleri Birliği Başkanı Temel Çoruh, pandemi sürecinde yaptıkları çalışmaları anlattı. Tüm birliklerin bu süreçte görevinin başında olduğunu ifade eden Çoruh, esnafa can suyu olmayı sürdürdüklerini söyledi

Temel Çoruh: Birlikler esnafın cansuyu
Temel Çoruh: Birlikler esnafın cansuyu Admin
Bu içerik 1054 kez okundu.

 

Esnafın ihtiyaç duyduğu kredinin sağlanması noktasında önemli bir sorumluluk üstlenen Esnaf Kredi Kefalet Birlikleri, işletmelerde makinelerin dönmesine büyük katkı sağlıyor. 1950 senesinde kurulan birliğin şu anda ülke genelinde 32 bölge birliği 1047 kooperatif ile hizmet verdiğini anlatan  15. Bölge Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifleri Birliği Başkanı Temel Çoruh, pandemi sürecinde esnafa yönelik çalışmalarını anlattı.  Son on yıldır Halk Bankası aracılığı ile esnafa büyük destek olunduğunu ifade eden Çoruh, tümbirlik ve kooperatiflerin pandemi sürecinde her gün görevinin başında olduğunu ifade eti.

 51 MİLYAR TL KREDİ

Pandemi döneminde Türkiye genelinde Halk Bankası aracılığı ile esnafımıza 51 milyar lira kredi sağlandı. Biz İstanbul olarak bu dönemde 1378 esnafımıza 3 milyar liraya yakın kredi sağladık. Kredi konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz. Özellikle son on yıldır hükümet tarafından alınan kararlarla Halk Bankası esnafa sağladığı kredilerle hem onların işini büyütmesini sağladı hem de can suyu oldu. Şu an alınan son kararla esnafımıza 1-5 yıl geri ödemeli, yıllık 4.5 faizle kredi veriliyor.  Burada bir yanlış anlaşılmayı düzeltmek lazım. Bazı esnaf arkadaşlarımız ‘Banka 0.64’le veriyor’ diyor. Bankanın verdiği aylık bizim bu rakamsa yıllık. Aylık 0.64’ü 12 ile çarptığınızda yıllık 7.68 gibi bir rakam çıkıyor ortaya.

SAĞLIKÇILAR GİBİ GÖREVİMİZİN BAŞINDAYDIK

İstanbul Bölge Birliği olarak biz pandemi sürecinde her gün görevimizin başındaydık. Sadece biz değil ortağımız olan 50 kooperatifteki arkadaşlarımız da tıpkı sağlıkçılar gibi her gün işine geldi. Hükümet tarafından salgın sürecinde esnafa verilen 25 bin liralık kredinin bir kısmını biz dağıttık. Halk Bankasında yoğunluk olunca esnafın zaman kaybetmemesi için gerekli şartlara haiz esnafımıza bu kredileri Birlik olarak verdik.  Ülke genelinde 700 bin esnaf bu krediyi kullandı. Biz 200 bin liraya kadar kredi verebiliyoruz. Eğer yeni işletme tesisi ise ya da işletme için araç alınacaksa bu kredi miktarı 500 bin TL’ye çıkıyor.

NE ESNAFIN NE BANKANIN RİSKİ YOK

Bankanın esnafa verdiği kredilerde hiçbir riski yok. Çünkü esnafa birlik olarak biz kefiliz. Esnaf kredisinin ödemesini gerçekleştiremezse bu taksit bizim bankada blokede olan paramızdan tahsil ediliyor. Biz de esnafımızın sicilinin bozulmaması için kendisine 90 gün süre tanıyoruz. Bu süre içinde yavaş yavaş ödemesini gerçekleştiriyor.  Şu anda esnafımıza kullandırdığımız kredilerin tamamının karşılığı birlik olarak bizde var. Bu paralar bankada, kimi vadeli kimi vadesiz  olarak bankada bir de güçlendirme fonu var. Banka ödenmeyen kredi olduğunda tahsilatı direk buradan yapıyor. Bizim birlik olarak üstlendiğimiz kefillik de esnafımızı zor duruma düşmekten kurtarıyor. 

DÜNYADA BÖYLE BİR SİSTEM YOK

Bizim birlik sistemimizin bir örneği dünyada yok. Avrupa’da 11 devletin üye olduğu birlik içerisinde Türkiye’nin birlik organizasyonu bir numara. Toplamda bu kadar yüksek olan rakamlara karşın bankaların hiç riskinin olmaması, bizim burada üstlendiğimiz garantili kefillik teşkilatlanma yapısının çok iyi yapıldığının bir göstergesi aslında.

BAŞARININ ALTINDA EĞİTİM YATIYOR

Bizim teşkilatlanma yapımızın ve sonuçların bu kadar başarılı olmasının altında yatan nedense eğitim. Her yıl düzenli bir şekilde Merkez Birliğimizde uzmanlar tarafından eğitimler veriliyor. Bu eğitimlerin benzerini biz burada çalışanlarımıza veriyoruz. Bizim birliğimizde para elde değildir. Para sürekli bankaya yatar ve orada kalır ve birikir. Elde dönen para olmadığı için de herhangi bir sorun yaşanmaz. Banka olmamamıza karşın banka gibi hizmet verebilmemizin sebebi işte bu iyi kurulmuş teşkilatlanma yapısından kaynaklanıyor.

ÖDEMELER İKİNCİ KEZ ERTELENDİ

Pandemi dolayısıyla esnafa verilen kredilerde üç aylık erteleme söz konusuydu. Bu süre  30 Haziran’da sona ermişti. Ancak Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle esnafın kredi ödemeleri ikinci kez üç ay daha ertelendi. Şu anda 30 Haziran’dan önce kredi alan esnafımız 30 Eylül’e kadar kredi ödemesi yapmayacak. Bu yapılandırmalarda ne devletimizin ne bankanın hiçbir zararı yok, kooperatif olarak bizim zararımız var.   Takibe düşen bütün ortaklarımızdan faiz almıyoruz. 

25 BİN YETERLİ DEĞİL AMA NEFES ALDIRDI

Pandemi sürecinde kredi başvurusu çok yoğun oldu. Şu anda da pandemi süreci kadar olmasa da yine kredi başvurusu yapan esnafımız var. Pandemi sürecinde verilen 25 bin liralık kredi özellikle İkitelli’de iş yapan esnaf için çözüm değildi. Biz 150 bin + 25 bin ve 200 bin + 25 bin vermeye çalışıyoruz ki esnaf rahatlasın ve işinin devamlılığını sağlayabilsin. 25 bin bizim esnafımız için sadece nefes almasını sağladı. Ne yaptı kirasını ödedi, sağa sola olan küçük ödemelerini yaptı

Temel Çoruh 15. Bölge Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifleri Birliği Başkanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Demir ve demir dışı metaller sektörü 2021’de 10 milyar dolar ihracat hedefliyor
Demir ve demir dışı metaller sektörü 2021’de 10 milyar dolar ihracat hedefliyor
Getir, 128 milyon dolarlık yeni yatırım aldı
Getir, 128 milyon dolarlık yeni yatırım aldı