Advert
istanbulmd.com

Kentsel Dönüşüm de Yeni Çözümler

EURASİA PROJE GELİŞTİRME ortakların dan Cahide Omaç ve Halil Başokur ile söyleyişimizi gerçekleştidik. 25 yıllık Sermaye Piyasaları kariyerinde, Banka ve Finans kuruluşlarında farklı departmanlarda görev almış ve Yönetici olarak çalışmış olan Cahide Omaç finans yönetimi olmadan projelerin düzgün planlanamayacağını ifade ediyor. 2013 yılından itibaren inşaat ve gayrimenkul sektörlerinde Yönetici olarak pek çok projeye imza atmış olan Omaç, Kentsel Dönüşüm ve arazi geliştirme süreçleri konusunda uzmanlaştıklarını söylüyor. Finans konusunda uzman Halil Başokur Nakit akışı işletme finansmanı yönetimini üstleniyor. Satışlar ile ilgili bir nakit akış şeması oluşturuyor. Proje yönetimi yaptıklarını Eurasia’da bunun bütünüyle ele alındığını bir arazinin oluşturulmasından, ürünün son kullanıcıya satılmasına kadar olan süreçte bir yönetim hizmeti verdiklerini vurguluyor. EURASİA PROJE GELİŞTİRME OLARAK Kentsel dönüşümde yerel yönetimlerin ve bakanlığın yetersiz kaldığını bu konu da çözümler üretiyor.

Kentsel Dönüşüm de Yeni Çözümler
Kentsel Dönüşüm de Yeni Çözümler Admin
Bu içerik 868 kez okundu.

Eurasia proje ne zaman kuruldu ne gibi işler yapıyorsunuz?

Eurasia proje 2016 yılında kuruldu. 2018 ‘de Halil Başokur ortak olarak katıldı. Eurasia’nın kurulmasına kadar geldiğimiz aşamaları anlatayım ben sizlere. Benim finans sektöründe 25 yıllık bir geçmişim var. Yatırım uzmanlığı ve portföy yöneticiliği yaptım. Para, yatırıma yönelik en verimli şekilde nasıl kullanılır, nerelere yönlendirilir bunlarla alakalı uzunca bir süre hem bireysel hem kurumsal portföy yönettim. 2013 yılından sonra borsa ve Sermaye piyasalarını sonlandırıp, inşaat ve gayrimenkul sektörlerine geçiş yaptım. Bu zaman içinde  4 yıl bir inşaat firmasının genel müdürlüğünü yaptım. Bu şirkette Kentsel dönüşüm projeleri geliştirdik. Dışarıya know How satarak projeler yaptık. Kendi ürettiğimiz projelerin inşaatını yapıp satışlarını organize ettik. Yani aslında araziden son kullanıcıya kadar geçen bütün süreçleri tecrübe etmiş olduk.

 

25 yıllık Sermaye Piyasaları kariyerinde, Banka ve Finans kuruluşlarında farklı departmanlarda görev almış ve Yönetici olarak çalışmış olan Cahide Omaç finans yönetimi olmadan projelerin düzgün planlanamayacağını ifade ediyor. 2013 yılından itibaren inşaat ve gayrimenkul sektörlerinde Yönetici olarak pek çok projeye imza atmış olan Omaç, Kentsel Dönüşüm ve arazi geliştirme süreçleri konusunda uzmanlaştıklarını söylüyor. Proje yönetimi yaptıklarını Eurasia’da bunun bütünüyle ele alındığını bir arazinin oluşturulmasından, ürünün son kullanıcıya satılmasına kadar olan süreçte bir yönetim hizmeti verdiklerini vurguluyor.

Bu 4 yıllık süreçte kendi adıma çok şey öğrendim sektörle alakalı. Daha sonra ortağı olduğum bir inşaat firması kurup  burada dışarıya hem mimari projeler geliştirdik hem de Bağdat caddesinde inşaat yapmak için kolları sıvadık.

2016 yılında Eurasia projeyi kurduğumuzda da kendi finansal geçmişimizle ,nakit akışını doğru kullanma deneyimiyle, inşaatı birleştirdik aslında projeleri geliştiriken. İnşaat sektöründe gördüğümüz sorunlara nasıl çözüm bulabiliriz diye , doğru modellemeler doğru iş geliştirmelere kafa yorduk aslında biz. Çünkü inşaatçıların en çok karşılaştığı sıkıntı nakit akışını bilmemektir.

Projeleri üretip satıp, oluşturdukları parayla da inşaatı tamamlayamamaktan geçer en büyük sıkıntı. Yarım kalan inşaatların mağduriyetlerin, batan firmaların ana sebebi nakit akışlarını yönetememektir.

Nakit akışı yönetmek bir finans bilgisidir. İnşaatçılar genelde iyi bir finans müdürüne çok para vermezler. Genellikle inşaat maliyeti yürütebilecek bir muhasebeciyle işi geçiştirirler. Daha fazla kurumsallaştıklarında da bankalar onları yönlendirir zaten. Dolayısıyla bu bir sarmal. Biz burada neyi gördük? Paranın doğru kullanılmasıyla , inşaatın garanti altına alınması bununla da satışın daha garanili bir sistemle yapılabildiğini farkettik. Böylece şuanda geliştirdiğimiz kentsel dönüşüm projelerinin modeli ortaya çıktı. Şimdi Eurasia’nın uzmanlığına gelecek olursak. Kentsel dönüşümde en büyük sıkıntı ,araziyi geliştirirken oradaki gecekonducular ve  kat malikleri ile yapılan anlaşmalar da doğru oranlarla arazinin toplanma aşamasıdır. Yani araziyi üretirken doğru oranla toplarsanız inşaatı yaparken o inşaat para kazanır. Yoksa işin matematiğini baştan doğru kurgulamadan , yüzde 50 kat karşılığı topladığınız hiçbir yer size para kazandırmaz. Oradaki arazinin değeri, oradaki inşaatın maliyeti ve satış fiyatı arasındaki kâr marjını baştan hesaplayarak topladığınızda ortaya anlamlıbir  şey çıkıyor. Tüm bu matematiği bilerek sahaya çıkan bir ekibiz dolayısıyla bütün gecekonducularla, kat malikleriyle, toprak sahipleriyle, hak sahipleriyle hatta bazen orada hak sahibi olmayan işgalcilerle bile pazarlıkları bu yönde yaparak araziyi en uyguna geliştirecek süreci yönetiyoruz. Aslında inşaatın fizibilitesini tüm maliyet kalemleriyle baştan oluşturuyoruz. Böylece nşaat firmalarının üzerinden çok büyük bir iş yükünü ve zaman kaybını en verimli şekilde almış oluyoruz.

Sonrasında ki kısım artık mimari proje, inşaat firmasının organize edilmesi ve işin satış stratejisinin geliştirilmesi. Bunlarında hepsinde varız. Proje geliştirmek derken klasik bir arsa geliştirme modeli algılanmasın. Burada işin başından sonuna kadar bir proje yönetim hizmeti verebiliyoruz. Dediğim gibi kentsel dönüşümde de inşaat sürecinde de satış sürecinde de bunların hepsi birbirinden ayrı parçalar değil birbiriyle entegre edebildiğinizde işleyen bir sistem.

Kentsel dönüşüm inşaat sektörünün şu dönemdeki en ucuz araziyi elde etme modeli. İstanbul’da önemli ve doğru noktalarda boş bir arazi bulmak imkânsız. Çünkü şehir merkezi tabir ettiğimiz Beşiktaş , Şişli, Kadıköy gibi yerlerde yerinde dönüşüm yani  mevcut binanın yenilenmesi modeli yapılabiliyor. Fakat gerçek bir kentsel dönüşüm , ada bazında veya daha büyük alanların birleştirilerek alt yapısı ile çevre düzenlemesi ile gerçekten yaşanabilir projeler üretmek ile olur.

 Kentsel dönüşüm ile ilgili defalarca yasal düzenlemeler yapıldı defalarca revize edildi ancak uygulamada yetersiz kaldı. Ülkemizde Kentsel dönüşümün neden yapılamadığını anlatabilirim. Yerel yönetimlerin bu konuda ne kadar yetersiz kaldıkların , hem müteahhitleri ve hem de kat maliklerini mağdur ettiklerini de anlatabilirim. Belediyeler ve Bakanlığın yaptığı çalışmalar bu konuda son derece yetersiz kalmaktadır. Tamamen siyasi kaygı ile hareket ediyorlar. Günün sonunda o gecekonducularla müteahhitleri karşı karşıya bırakıyorlar. Asla arada bir denge unsuru olamıyorlar. Dolayısıyla bunların hepsi bir sorun. Bu sorunları gidermek adına bir tecrübe var. Bu tecrübeyi kullanarak ta projelerimizi geliştiriyoruz.

Kentsel dönüşümün en yoğun yapılabildiği  ilçe Kağıthane. Kağıthane’nin en büyük sorunu küçük parsellerden oluşmasıdır. 60-70  metrekare parseller var. Bugün 60 metrekare parsele inşaat yapmak mümkün değil. Ne yapmanız lazım? Bu parsellerin birleştirilerek proje alanlarının büyütülmesi için tevhid şartlarını koymanız lazım. Bunlar olmayınca  herkes apartman kondular yapıyor. Girin ara sokaklara; alt yapısı olmayan otoparkı olmayan, planlanamamış apartman kondular var. Kentsel dönüşüm mü bu hayır. Dolayısıyla Kentsel Dönüşümle ilgili konuşulacak çok şey var. Uzmanlığımızın da özellikle bu konuda olduğunu vurgulamak isterim.

Halil beye soralım siz projelerin neresini yönetiyorsunuz?

Ben şirketin finans tarafında çalışıyorum. Nakit akışı işletme finansmanı yönetimini üstleniyorum. Satışlar ile ilgili bir nakit akış şeması oluşturuyor, bunu inşaat için gereken yatırım tutarına yönelik hazırladığımız diğer nakit akış şeması ile örtüştürüyoruz. Örneğin tahsilat nakit akışı 60 ay ama işin bitirilmesi için gereken nakit akışı 24 ay burada bir vade farkı oluşuyor. Bu vade farkının yatırımın nakit akışına yedirilmesi gerekiyor. Bu şu demek müteahhit çek kesiyor 3 ayda bir çekleri var ama tahsilatları 6 ayda bir geliyor. Bu yönetilemez bir sistem. Dolayısıyla müteahhidin ödemesi gereken zamanda parası veya tahsilatı yok. Ben biraz bunu yönetiyorum. Bunu bu şekilde yönetemediğiniz zamanda alternatif finansman modelleri buluyorum. Cebinizdeki paranın da harcadığınız süre içerisinde size alternatif bir fırsat maliyeti vardır. Bu fırsat maliyetini de hesaplayıp inşaatın sürecine yansıttığınızda gerçek maliyetinizi o zaman görebiliyorsunuz. Bu maliyete göre de dairelerinizin satış fiyatını, hangi vadede satacağınızı, peşin satarsanız minimum kaç liraya kadar inebileceğinizi, vadeli satışta ne kadar vade koyabileceğinizi, işin finans matematiğini hesaplamamız gerekiyor.

Ben de Türkiye'de faaliyet gösteren firmaların; düşük maliyetli fon taleplerini karşılamak amacıyla ulusal ve uluslararası piyasalardan fon ve kaynak temini sağlıyor (ticaret finansmanı, şirket ortaklıkları, proje finansmanı, hisse devirleri vb.) ve süreç yönetimi konusunda danışmanlık veriyorum.

Eurasia Proje Halil Başokur Cahide Omaç Kentsel dönüşüm
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başakşehir Sosyal Güvenlik Merkezinden Önemli Hatırlatma
Başakşehir Sosyal Güvenlik Merkezinden Önemli Hatırlatma
Türkiye'de temsilci bulundurmayı kabul eden sosyal medya şirketleri tercihlerini yaptı
Türkiye'de temsilci bulundurmayı kabul eden sosyal medya şirketleri tercihlerini yaptı