Reklamı Geç
Advert
istanbulmd.com

Sanayi üretimi için ‘organize’ hamle

Salgın sebebiyle OSB içindeki yatırımlarını tamamlayamayan şirketler, tanınan ek süre imkanıyla fire vermeden faaliyete başlayabilecek. Ayrıca OSB’lerin yatırım projeleri için kullandığı kredilere bakanlık desteğinin de yolu açıldı.

Sanayi üretimi için ‘organize’ hamle
Sanayi üretimi için ‘organize’ hamle Admin
Bu içerik 2195 kez okundu.

Planlı sanayileşme politikaları kapsamında bu yılın ilk yarısında 6 organize sanayi bölgesine (OSB) tüzel kişilik kazandırıldı. Ayrıca yine yılın ilk yarısında OSB’lerde 10 milyar liralık yatırım harcamasıyla 583 yeni fabrika üretime geçti. Yeni OSB’lerde ağırlıklı olarak gıda, tekstil, kimyasal ürünler, makina-ekipman, kauçuk ve plastik alanında üretim yapılacak. Diğer yandan bu adımlara paralel olarak sanayicinin yatırımları mevzuat ve finansman yönünden de destekleniyor.

SÜRE UZATIMI

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın, Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Son değişiklikler, OSB tüzel kişiliklerini ve OSB’lerde üretim yapan on binlerce firmayı rahatlatacak.

Buna göre, Covid-19 salgını sürecinde OSB içinde yatırımların gerçekleşmesinde yaşanan gecikmeler nedeniyle tahsis süresi tamamlanan katılımcılara ek süre verilebilecek. OSB Yönetim Kurulu, yapı ruhsatını alamayan yatırımcılara ilave 6 ay süre tanıyabilecek. Bakanlık ise OSB Yönetim Kurulu tarafından verilen ilave süreler için de yatırımını tamamlayamayanlara 1+1 yıl uzatma verebilecek.

KREDİ DESTEĞİ

Diğer bir destek de finans yönünden olacak. OSB’lere bankalardan yatırım projeleri için kullandıkları kredilere ilişkin bakanlıkça faiz desteği verilmesine ilişkin düzenleme, uygulamanın etkinleştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla sadeleştirildi. Yeni düzenlemeyle OSB’lerin yatırım projeleri için kullandıkları kredilere bakanlıkça faiz desteği verilmesi mümkün olacak.

ŞİRKETLERE YETKİ

Yönetmelikle, yatırımcıların kaynaklarını gayrimenkul ve inşaat yerine üretim ve işletme süreçlerine tahsis edebilmesi için gerekli bir düzenleme daha yapıldı. Buna göre OSB’lerin bakanlıktan izin alarak kuracakları anonim şirketler, OSB içindeki parsellerin üst yapılı/üst yapısız alım, satım, kiralama ve üst hakkı tesis edilmesi işlemlerini yapabilecek. Böylece yatırımcılar, OSB’deki alanlara, alternatif yöntemlerle ulaşabilecek. Bu düzenlemeyle özellikle yabancı yatırımcının ihtiyaç duyduğu şartlarda sanayi üretim alanları geliştirilerek yabancı sermayenin ülkeye çekilmesi amaçlanıyor.

Öte yandan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), alınan kararla, OSB’lerde tüketim için belirlenen sistem kullanım bedellerinde indirime gidildi. Bu uygulama, sanayicilerin enerji maliyeti yükünü hafifletecek.

TEKNOLOJİK YATIRIMDA SEKTÖREL FIRSATLAR

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, geçen yıl ilan edilen ‘Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’ için toplam büyüklüğü 3.3 milyar lira olan 52 farklı projenin komiteye sunulduğunu söyledi. Sonuçları yakında açıklayacaklarını kaydeden Varank, özel sektöre ‘Hamle’ programının parçası olması çağrısında bulundu. Varank, KOSGEB’in imalat sektöründe dijitalleşme çağrısına yakında çıkacaklarını söyledi. Bakan Varank’ın açıklamasına göre yılın ikinci yarısında yeni çağrısı açılacak öncelikli sektörler şunlar olacak:

 • Motorlu kara ve deniz taşıtları
 • Raylı sistemler
 • Elektrik-elektronik
 • Yarı iletkenler
 • Havacılık-uzay
 • Kimya-ilaç ve tıbbi cihazlar

YÜKSEKOVA TESCİLLENDİ OSB’SİZ İL KALMAYACAK

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kocaeli KOBİ OSB’nin ardından Hakkari Yüksekova OSB’nin Kuruluş Protokolü’nü onayladı. Yer seçimi toplantısı haziran ayı başında yapılan Yüksekova OSB ile birlikte tüzel kişilik sahibi OSB sayısı 320 oldu. Projeye göre 152 hektarlık bir kamu alanı üzerinde 40 milyon liralık yatırımla faaliyetin başlaması hedefleniyor. İran ve Irak ile komşu, çevresinde 4 sınır kapısı olan projenin tamamlanmasıyla Türkiye’de Organize Sanayi Bölgesi olmayan il kalmayacak.

SANAYİDEN KISA KISA

 • Salgın tedbirleri kapsamında OSB ve OSBÜK genel kurulları ertelendiğinden, genel kurulların yılın ilk 6 ayı içinde düzenlenmesine ilişkin hükümler, toplantıların yıl içinde herhangi bir zamanda yapılmasına imkan sağlayacak şekilde düzenlendi.
 • OSB’lerdeki elektrik tüketimi, haziran ayında mayısa göre yüzde 36 daha fazla oldu. Otomotiv ana ve yan sanayi ağırlıklı Sakarya, Bursa, Kocaeli bölgesindeki 19 OSB’deki artış yüzde 45 olarak hesaplandı. Yurt genelinde salgın öncesi dönemin yüzde 8 eksiği seviyesine ulaşıldı.
 • Yılın ilk yarısında sanayi siciline 6 bin 967 yeni işletme kaydoldu. Hazirandaki sayı ise 1.421 olarak kayda girdi. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 91 daha fazla.
 • Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, haziran ayında 859 teşvik belgesi düzenledi.
 • Yılın ilk yarısında sabit yatırım teşvik belgelerine konu olan yatırım tutarı yüzde 14 artarak 84 milyar liraya ulaştı. Bu yatırımlar tamamlandığında 129 bin kişiye istihdam imkanı oluşacak.
 • Yurt dışında organize sanayi bölgesi kurulması, işletilmesi ve bu kapsamdaki desteklere ilişkin usul ve esaslar hakkındaki Cumhurbaşkanı Kararı yayımlandı.
 • Gebze OSB-Darıca Sahil Yolu Metrosu 2023’te hizmete girecek. Projedeki inşaat çalışmaları hızla ilerliyor.

SON 6 AYDATÜZEL KİŞİLİK KAZANAN OSB’LER

 • Kocaeli KOBİ
 • Manisa Muradiye
 • Kütahya Seramik
 • Antalya Korkuteli Mermer İ.
 • Tekirdağ M. Ereğlisi
 • Hakkari Yüksekova

İTO HABER

OSB İTO haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başakşehir Sosyal Güvenlik Merkezinden Önemli Hatırlatma
Başakşehir Sosyal Güvenlik Merkezinden Önemli Hatırlatma
Türkiye'de temsilci bulundurmayı kabul eden sosyal medya şirketleri tercihlerini yaptı
Türkiye'de temsilci bulundurmayı kabul eden sosyal medya şirketleri tercihlerini yaptı