Advert
Advert
istanbulmd.com
lalik.net

Giresun'da lavanta üretimi geliştirilecek

Giresun'un Şebinkarahisar ilçesinde lavanta bahçelerinin yaygınlaştırılarak yörede bu bitkiden bal ve yağ üretimi yapılmasının hedeflendiği açıklandı.

Giresun'da lavanta üretimi geliştirilecek
Giresun'da lavanta üretimi geliştirilecek Admin
Bu içerik 521 kez okundu.
Reklam

Giresun Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, "Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi" kapsamında, Şebinkarahisar ilçesinde 2018 yılı içerisinde 13 dekar alanda lavanta bahçesinin tesis edildiği belirtildi.

Oluşturulan alanda proje teknik elemanları tarafından bakım, gübreleme, yabancı ot mücadelesinin yapıldığı ifade edilerek, lavantaların istenilen düzeye geldiği ve ilk çiçeklerini açtığı vurgulandı.

Şebinkarahisar ve çevresindeki ilçelerde önümüzdeki yıllarda lavanta üretiminin yaygınlaştırılmasının planlandığı aktarılan açıklamada, "Hem görsel amaçlı kırsal turizmi geliştirmek hem de lavanta balı ile lavanta yağı üretiminin yapılması hedeflenmektedir" denildi.

Lavanta bitkisinin, 1 metreye kadar uzayabilen, yarı çalımsı, çok yıllık bir bitki türü olduğuna işaret edilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Bitkinin ekonomik olarak kullanılan kısmı çiçekleridir. Bitkinin çiçek ve çiçek saplarından elde edilen uçucu yağ, dünyada ticareti en fazla yapılan 15 uçucu yağdan birisidir. Uçucu yağ bileşenlerinde en fazla linalool ve linalil asetat bulunmaktadır. Uçucu yağ kalitesi bu bileşenlerden linalil asetat oranına göre belirlenmektedir."

Açıklamada, lavanta balının stresi önleme, bronş, karaciğer yağlanmaları ve karaciğerin temizlenmesi gibi sağlık açısından birçok hastalığın iyileştirilmesinde faydası olduğuna da dikkat çekildi.

Kaynak: AA 

Lavanta Giresun
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barajlardaki su ürünlerinden ekonomiye yıllık 940 milyon lira katkı
Barajlardaki su ürünlerinden ekonomiye yıllık 940 milyon lira katkı
MANGO Satışlarını yükseltti
MANGO Satışlarını yükseltti