Advert
Advert
istanbulmd.com
lalik.net

PERPA’da Hacı Demir’in çağı resmen başladı

PERPA S.S. Karaköy Perşembe Pazarı Tüccarları Toplu İşyeri Kooperatifi’nde yapılan 2018 yılı Olağan Genel Kurul toplantısında Hacı Demir aldığı 473 oy ile PERPA’nın rahmetli Başkanı Mithat Yümlü’den sonra seçim sonrasında üyelerin desteğini almayı bildi.

PERPA’da Hacı Demir’in çağı resmen başladı
PERPA’da Hacı Demir’in çağı resmen başladı Admin
Bu içerik 1134 kez okundu.
Reklam

Toplam 13 maddeden oluşan gündemi Hacı Demir ve ekibinin önergesiyle Avukat Ali Duran Polat yönetti.  Açılış konuşmasını Mithat Yümlü’nün vefatından sonra yönetim tarafından göreve getirilen Hacı Demir yaptı: “Kuruluşundan bugüne AHİ’lik geleneğiyle sevgi saygı ve hoşgörüsüyle bugünlere getirdiğimiz kooperatifimizin bu genel kurulunun da aynı aile ortamında birbirimize nezaket üslubu içerisinde geçmesini arzu ediyorum” dedi.

Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu raporları ve Bilanço Gelir gider hesaplarının üyelere bildirilmesi üzerine Divan Başkanı Ali Duran Polat raporlar hakkında müzakereleri başlattı.

Halil Erdem ve Atakan Yücel isimli üyeler Bilanço – gelir gider hesaplarının ayrıntılı olarak verilmesi gerektiğini söylediler. Otopark gelirlerinin hesaplarda az gösterildiğini iddia ettiler. İdari Müdür Remzi Yüzbaşıoğlu’nun kızının PERPA’da neden görev yaptığını sordular. Halil Erdem Perpa Tower’ın gelir olmadan yapılamayacağını savundu. Hakan Kıran mimarlığa verilen parayı sorguladı. Usulsüz vekaletlerle seçime gidildiğini iddia eden bu üyeler bu konuda seçim için şerh koyacaklarını söylediler.

Mustafa isimli üye bu konuşmalarda ki üslubu ele alarak muhalefet yapanların yapıcı ve yönlendirici olmalarını rica etti. Hasan Ulusoy isimli üye şeffaf bir yönetim sergilenmesi arzusunu dile getirdi. Bir başka üye Mithat beyin vefatından sonra yönetime büyük bir iş düştüğünü söyleyerek: “Sayın Yümlü birçok işi kendi üslubu ile kendi bağlantıları ile hallediyordu” dedi.

Biz mali tablolar konusunda hata yapmayız

Başkan Hacı Demir kendisini bu genel kurulda eleştiren kişilere teşekkür ederek üyelerin sorularının hepsine tek tek yanıt verdi. Demir: “Biz Halil beyle meslektaşız. O kendi anlayışıyla bizi köşeye sıkıştıracağını zannediyor ama biz onun üstadıyız. Biz mali tablolar konusunda hata yapmayız. İçeride çalışan arkadaşlarımızın da hepsi meslek mensubu, kendisinin de arkadaşları dolayısıyla biz kendimizden eminiz. Mizan istedik diyorlar siz de birçok şirketin tablosunu yapıp genel kuruluna katılıyorsunuz hangisi mizan veriyor? Bizim bilançomuz var gelir tablomuz var bunların alt hesapları var biz burada otopark işletiyoruz. Otopark içerisinde emlak giderimiz var. En büyük giderlerimizden bir tanesi. Otoparkta çalıştırdığımız vale ve kasiyerlerimiz var. Burada yer alan kalemler sadece SSK ve ücret giderleri. Diğer giderlerin faturaları ayrı kesiliyor. Yemek çekleri ikramiyeleri, yol paraları ayrı kesiliyor. Bu tablolarla ilgili şablonlar belirli ne yönetim kendinden bir şey katabilir ne de denetim kurulu biz bu şablonlara ve kanunlara uymak zorundayız” dedi.

Biz bütçemizde sizin bize verdiğiniz kaynaklara göre hareket ediyoruz arkadaşlar. PERPA’nın buranın tanıtımıyla ilgili bir sorumluluğu yok.

Perpa’ya böyle bir değeri katmış insanların kıymetini bilmeliyiz

Perpa projemize hikâye dediler. Bu projeyi yazanlardan Mete ağabey burada… Hepsini alkışlıyorum şehrin göbeğinde size böyle bir arsayı kazandırmışlar 1986 yılında, bunun kıymetini bilmek lazım. Perpa’nın hemen yanında Halil Rıfat Paşa mahallesi var çoğunuzun evleri de orada. Kat karşılığı sözleşmeleri kaça kaç yapılıyor bir bakın bakalım burada kooperatif yüzde 55 payı alıyor. O yıllarda ve 35 yıldır kooperatifin tasarrufunda. Hepsine şükran borçluyuz, biz buradan bilerek dükkân aldık. Büyükşehir buradan bir gelir mi elde etmiş. Kim verir arsasını 35 yıllık? Perpa’ya böyle bir değeri katmış insanların kıymetini bilmeyeceğiz. Bilanço gelir gider hesaplarından bir şey bilmeyeceğiz. Biz vizyonsuz olacağız. Bizim vizyonumuz bilançolarda görünüyor.

Son iki senede aidatlara dokunduk artış yaptık. Gelirlerimiz bu sebeple arttı. Bankamatik gelirlerimiz var. Onun dışında işletmecilik yapmıyoruz. Perpa yönetimi binayı yönetmiyor. Binayı yöneten PERPA ticaret merkezi B blok kat malikleri yöneticiliği, aidatlarınızı oraya veriyorsunuz. Isıtma soğutma diğer hizmetleri oradan alıyorsunuz. Otopark ücretimiz geçen sene 140 liraydı bu sene abonmanlığımız 170 lira oldu.

Şimdi biz bu arsalarla ilgili Şişli Belediyesine 1 milyon küsür lira emlak vergisi ödüyoruz arkadaşlar. En büyük giderimizde bu. Biz personelimize ücret, yol parası, bayram harçlığı veriyoruz. Yakacak yardımı yapıyoruz.  Tüm bunları da yasal kesintileriyle yapıyoruz. Arkadaşlarımızın çok ücret aldığını söylüyorlar ülkedeki enflasyonu düşünürseniz bu ücretlerle geçinmeleri mümkün değil. Ben onların fedakarlıkları için çok teşekkür ediyorum” diye kaydetti.

Remzi beyin kızı Sevgi hanımla biz sözleşme karşılığı anlaşma yaptık. Biz tanıdığımız bildiğimiz bir kişiyle çalıştık. Bu senede kendisiyle kendisinin isteğiyle bu dönem sözleşme yapmadık bunu da bilginize sunuyorum” diye bilgi verdi.  

Kira gelirlerimizde brüt gelirler yüksektir

Bankamatik gelirlerinde ki fark için konuşan Demir: “Kooperatifler kiralamada hem stopaj hem KDV keserler. Bankamatik kira gelirlerimizde brüt gelirler yüksektir. Burada işaret ettiğiniz tutarlar ise net tutarlardır. Yüzde 20 stopaj yüzde 18’de KDV kesilmiştir” dedi.

Toplantı yeter çoğunluğun sağlanmadığını söyleyenler için cevap veren Hacı Demir: “Burada her şeyi yolsuzluk ve usulsüzlükle suçluyorsunuz. Burada Bakanlığın 2 temsilcisi var arkadaşlar. Onların denetimi olmadan biz burada toplantımızı bile başlatamayız. Hangi verilere dayanarak bu iddiaları dile getiriyorsunuz. Bir somut deliliniz varsa söyleyin bütün üyelerimiz de öğrensin” diye konuştu.

Fuar düzenlenmesi ile ilgili yanıt veren Demir bu konuda ben sizden bir bütçe talep etmedim ki dedi. Hacı Demir:” Dolayısıyla bizde kendi imkanlarımızla kişisel iş birliklerimizle sağlıyoruz. Ben İstanbul Ticaret Odasının bir meclis üyesiyim. Oranın imkanlarını kullanarak buradaki birçok üyemize imkanlar sağlıyoruz” dedi.

5 Mayıs’ta iş güvenliği haftası yapacağız

Demir: “5 Mayıs’ta iş güvenliği haftası yapacağız. Dikkat çekici faaliyetler olacak yeni Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nu yeni Şişli Belediye başkanını da buraya davet edeceğiz. Basının da dikkatini PERPA’ya çekme arzusundayız” diye müjde verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye meclis üyesi ve Perpa’nın içinden biri olan Orhan Çakır’da söz aldı. Perpa’yı buraya getiren kişileri andı ve çabalarını takdir etti.

Aylık huzur hakları aynı kaldı. Tahmini bütçe oy çokluğu ile kabul edildi.  11. Maddede yer alan Şişli ilçesi Kaptanpaşa Mahallesi’nde bulunan taşınmazla ilgili yapılacak tasarrufların yetkisi yönetime verildi. Kooperatif karlarının dağıtılmayarak kooperatif menfaatine kullanılması oy çokluğu ile genel kuruldan geçti.

Genel Kurulun sonlarına doğru İdari müdür Remzi Yüzbaşıoğlu kızı ile ilgili söz alarak. 35 yıldır ailesini dahi ihmal ederek Perpa’ya verdiği emeğin kızının kısa bir süre Perpa’da çalıştığı için kötü görünmesini hazmedemediğini anlattı. Kızının ise aldığı parayı sonuna kadar hakkettiğini ifade etti. Bu konuşma üyelerce uzun süre alkışlandı.

Temenni ve dilekler kısmından sonra toplantı sona erdi.

NOTLAR:

Toplam seçime katılan sayısı 559, Hacı Demir’in aldığı oy 473, Yaşar Güngör’ün aldığı oy 81, geçersiz sayılan oy ise 5 olarak yer aldı. Toplam 787 kişinin hazirunu oluşturduğu toplantı zamanında PERPA’da bir hurdacı dükkanında çıkan yangın sebebiyle dükkanlarını kolaçan etmek isteyen üyeler oy vermek için geri dönmediler. Bu sebeple seçime katılım sayısı düşmüş oldu.

 

2019 - 2021 Dönemi Yönetim Kurulu:

Hacı Demir (Yönetim Kurulu Başkanı)
Harun Solakoğlu
Mürsel Cömert
Harun Ağırbaş
Osman Arman
Mustafa Saim Yıldırım
Yavuz Kavak
Aslı Arslan
Hasan Akdemir
Selçuk çelik
Abdullah Ipekli

Denetleme Kurulu
Yusuf Korkmaz
Yılmaz Bebek
Ömer Cenk Yazan

Yönetim Kurulu Yedek Üyeler
Ercan Karakurt
Zafer Ulusoy
Sevim Kalemköy
Fuat Karaman
Sabri Ataseven
İsmail Baykal
Dursun Kısa
Ali Tut
Taylan Duru
Hüseyin Ergün
Salim Şakrakdil

Denetleme Kurulu Yedek Üyeler
Mehmet Tuncel
Necati Erbaş
Semiha Benian

PERPA S.S. Karaköy Perşembe Pazarı Tüccarları Toplu İşyeri Kooperatifi PERPA Hacı Demir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barajlardaki su ürünlerinden ekonomiye yıllık 940 milyon lira katkı
Barajlardaki su ürünlerinden ekonomiye yıllık 940 milyon lira katkı
MANGO Satışlarını yükseltti
MANGO Satışlarını yükseltti