Advert
Advert
istanbulmd.com
lalik.net

Ankara'da Antarktika zirvesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin düzenlediği Ulusal Antarktika Bilim Seferleri kapsamında beyaz kıtaya giden bilim insanlarıyla bir araya geldi.

Ankara'da Antarktika zirvesi
Ankara'da Antarktika zirvesi Admin
Bu içerik 762 kez okundu.
Reklam

Antarktika Bilimsel Araştırma ve Bilim Üssü Projesi kapsamında Cumhurbaşkanlığı himayesinde kıtaya giden bilim insanları, proje yürütücüsü Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ev sahipliğinde toplandı.

"Çalışmaların sonuçlarının bilim dünyasıyla paylaşılması önemli"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın da katıldığı ve 2 gün süren toplantıda bilim insanları, beyaz kıtaya yönelik araştırmalarda bugüne kadar gerçekleştirdikleri çalışmalar ve gelecek dönem planlarıyla ilgili sunumlar yaptı.

Kıtaya giden bilim insanlarının çalışmalarında gelinen nokta ve bundan sonraki yol haritasına dair bilgi alan Bakan Varank, Türk bilim insanlarının kıtada güzel başarılar elde etmesini istediklerini söyledi.

Varank, Antarktika'ya yönelik bilimsel yayınların artılması gerektiğine işaret ederek, kıtada yapılan çalışmaların sonuçlarının bilim dünyasıyla paylaşılmasının önemine değindi.

"Biz orada söz sahibi olmak istiyoruz"

Kutup araştırmalarına odaklanan bir yapıyı tesis etmek istediklerini dile getiren Varank, "Kutup araştırmalarıyla ilgili kendi bütçesi olan, bilimsel faaliyetleri yönetip koordine edecek bağımsız bir enstitü kurmak istiyoruz. Mevcut yapıda iyileştirmelere gitmek gerek. Bütün kurumları koordine etmek bakanlığımızın görevi. Biz bunu bağımsız bir enstitünün yapmasının doğru olduğuna inanıyoruz. Sizlerle bir araya gelerek nasıl bir yapı oluşturabiliriz bunu da konuşmak istiyoruz" diye konuştu.

Varank, gelecek yıl yapılacak sefere ilişkin çalışmaların da şimdiden planlanması gerektiğini belirterek, "Biz orada söz sahibi olmak, kalıcı üssümüzü kurmak istiyoruz. Diğer ülkelerle görüştüğümüzde onlar da bu konuda heyecanlılar, bize yardımcı olma konusunda istekliler. Diğer ülkelerle de iş birliğini geliştirerek hem orada kalıcı üssümüzü kuralım hem de söz sahibi ülke konumuna gelelim" ifadelerini kullandı.

"Türk gemisiyle sefer için çalışılmalı"

Bakan Varank, gelecek dönemde kıtaya düzenlenecek seferlerin Türkiye'nin kendi gemisiyle gerçekleştirilmesini arzu ettiklerini aktararak, konuyu Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile de görüştüklerini söyledi.

Bu kapsamda maliyet ve lojistik anlamda çalışmalar yapılması gerektiğini anlatan Varank, "Kendi gemimizle gidip belki daha uzun süre kalmak ve kalıcı üsle ilgili birtakım faaliyetleri de şimdiden yapma planlarımız var. Gelecek sene kendi gemimizle orada bulunmayı, en azından lojistik anlamda mevcudiyetimizi daha rahat hale getirmeyi hedefliyoruz" dedi.

Varank, bu yıl düzenlenen seferde bütçe imkanlarının iyi kullanıldığını aktararak, sponsorluklarla bütçenin artırılabileceğini, seferlere sponsor olmak isteyenlerin olacağını ifade etti. 

"Türkiye ve Türk bilim insanları kazanacak"

3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi Lideri Doç. Dr. Burcu Özsoy da ulusal seferler ve ikili iş birlikleri kapsamında kıtaya 70'e yakın bilim insanın gittiğini söyledi.

Bakan Varank'ın Antarktika'da bile kendilerini arayarak çalışmaları yakından takip ettiğini anımsatan Özsoy, şunları kaydetti:

"Üç sene boyunca İTÜ Kutup Araştırmaları Merkezi olarak Türkiye'nin çıkarları doğrultusunda elimizdeki bütün bilgileri ve hafızayı aktarmaya çalıştık. Türkiye kazanacak, Türk bilim insanları kazanacak. Yapılan çalışmalar, Türkiye'nin sınırları dışından alınmış numuneler ve çok büyük lojistikle 3 senede Antarktika'da çalışan ülkelerin yüzde 40'nın önüne geçtik. Biz de tecrübelerle öğreniyoruz. Bu, kitapçığı olup da açıp bakıp çalışılabilecek bir durum değil. Diğer ülkelerin yaptığı çalışmaları gözlemleyip onlar nasıl yaptıysa üzerine bir şeyler katmaya kendi imkanlarımızla gayret ettik." 

Kaynak: AA

Antartika bilim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barajlardaki su ürünlerinden ekonomiye yıllık 940 milyon lira katkı
Barajlardaki su ürünlerinden ekonomiye yıllık 940 milyon lira katkı
MANGO Satışlarını yükseltti
MANGO Satışlarını yükseltti