Advert
Advert
istanbulmd.com
lalik.net

Perpa ticaretin cazibe merkezi olmaya devam ediyor

Perpa hatırı sayılır büyüklükte İstanbul’un ticaretinin odak noktasında yer alan önemli bir merkez. Rahmetli olan Başkan Mithat Yümlü’den sonra buradaki büyük sorumluluğu üstlenen Hacı Demir ile görüştük. Dünden bugüne çeşitli sektörlerin buluştuğu bu merkezin nasıl yönetildiğini, bundan sonra ticaretin merkezinde neler olacağını kendisinden dinledik. Başkan Hacı Demir ile olan röportajımızı sizlerin beğenisine sunuyoruz.

Perpa ticaretin cazibe merkezi olmaya devam ediyor
Perpa ticaretin cazibe merkezi olmaya devam ediyor Admin
Bu içerik 1227 kez okundu.
Reklam

Hacı Demir Perpa Ticaret Merkezi B Blok yönetim kurulu başkanı aynı zamanda Perpa İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı

Başkanım Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

1968 Sivas doğumluyum. Çocukluğumdan beri İstanbul’da yaşıyoruz. Eski Perşembe pazarında babalarım demir ticaretiyle meşguldü. Ben de Okmeydanı çocuğu sayılırım. Üniversiteyi Afyon’da bitirdim. İlköğretim, ortaöğretimimi Okmeydanı’nda lise eğitimini de Beyoğlu Ticaret Lisesinde tamamladım. Beyoğlu Ticaret Lisesi’nden sonra da Ankara’da 1 yıl Adalet meslek yüksekokulunda okudum. Sonra bıraktım Anadolu üniversitesi Afyon iktisadi İdari Bilimler fakültesi maliye bölümü mezunuyum.

Perpa’da ticari faaliyetiniz ne zaman başladı?

1992’den beri Perpa’da ticari faaliyetimize başladık. Şu anda da mali müşavirlik ortaklık bürosu olarak bir ortağımla beraber mesleki faaliyetlerimizi yürütüyoruz. İstanbul Mali Müşavirler odasının yayın kurulu üyeliğini yapıyorum. Yine İstanbul Ticaret Odası’nda da kendi mesleğim olan mali müşavirlik meslek komitesinde meclis üyeliği görevini yapıyorum. 21 yıldır Perpa’da yönetim kurulu üyeliği yapıyorum. 13 yılda saymanlık yaptım. Başkanımız rahmetli Mithat Yümlü’nün vefatından itibaren de yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlendim ve şu anda bu görevi sürdürüyorum.

Perpa’nın kaç yıllık bir mazisi var? Hangi sektörler Perpa’nın içerisinde yer alıyor bahsedebilir misiniz?

1984 yılında kurulmuş 1985’te temeli atılmış. 36 ay gibi bir sürede bitirilmiş. 650 bin metrekare inşaat, kooperatifçilik modeli ile yapılmış, bana göre de Türkiye ve Avrupa’nın en büyük projesi. Bitirilme süresi bir rekor. O zaman ki teknoloji ile şu zamana kadar dikkat ederseniz kooperatifçilik modeliyle böyle büyük bir imalat yok. Şehir merkezinde arsanın bulunmuş olması çok büyük bir avantaj. Bugün toplam 4700 işyeri, yaklaşık 25 bin çalışan, 50 bin ziyaretçisiyle İstanbul Ticaretine: elektrikten güvenliğe, LED den aydınlatmaya, hırdavattan cıvataya, Bilgisayardan, muhasebe hizmet sektörüne, iş güvenlik malzemelerine kadar birçok piyasa Perpa’da toplandı ve ticaret sektörüne hizmet vermeye devam ediyor.

21 sene öncesinden bu yana Perpa’nın gelişimini, bulunduğu odak noktasında bu noktalarda hizmet sürecinin içinde bulunacağını tahmin ediyor muydunuz?

1992 yılında ilk dükkân aldım ben burada. O yıllarda bugün A Blok olarak tanımladığımız blok boştu. Kooperatif olarak burayı kat karşılığı yaptık İstanbul Büyükşehir Belediyesiyle yüzde 45’e 55. Yüzde 45’lik bölümü İBB’ye teslim etmiştik ama henüz satış olmadığı için o bölüm toplam 2200 dükkân boştu. B blok ise yaklaşık 2500 bağımsız bölümün bulunduğu dükkânda ben faaliyete başladım. O zaman 100 civarında faaliyette bulunan dükkân vardı, 13 katta. Bugün geldiğimiz doluluk oranı yüzde 90 seviyelerine ulaşmış her iki blokta. Bu çok ciddi bir aşama, biz ilk geldiğimiz yıllarda Perpa cazibe merkezi olsun diye kooperatif yönetimi yarım saatte bir Perpa’da Bankalar caddesi ve Perşembe pazarına servis yapan ücretsiz servisler koydu ki insanlar rahatça Perpa’ya ulaşabilsin buraya gelebilsin diye. O yıllarda hiçbir lokantamız faal değildi. Sadece 3 banka vardı. Bugün yaklaşık 14 banka faaliyette. Birçok sosyal dükkanımız 105’e yakın ortak mülkümüz var Perpa yönetiminin. Bunların birçoğu büfeler, lokantalar, çay ocağı yerleri, mağaza dükkanlarımız boş idi. Bugün tamamı dolu hepsinden kira geliri elde ediyoruz. Yıllık 4 milyon 250 bin lira gibi kira gelirimiz var bu çok ciddi bir rakam. Biz bu kira gelirleriyle binanın mal sahipliği ile ilgili olan yatırımlarını yapıyoruz. Bu şekilde maliklerden ek aidat almadan. Bazı yatırımları tamamlama fırsatı bulabiliyoruz.

Bu sürecin hızlandığı dönem tabi 98-99’lu yıllarda bugünkü cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Belediye Başkanlığı döneminde A blok olarak tabir ettiğimiz yer, Elektrokent yapı kooperatifine satıldı. Onların arazisi bugünkü Kuyumcukent’ti. Olan arazi de Elektrokent’indi. O araziyi Büyükşehir Belediyesine verdi. Büyükşehir Belediyesi de onu Kuyumcukent’e sattı. Dolayısıyla o tarihten sonra Perşembe pazarında iki kardeş sektör yemeniciler caddesi tarafıyla bankalar caddesi burada yine çift kanat olarak piyasada buluşmaya başladı.  Bu tarihten sonrada Perpa’nın bolluğunda bir ivme oldu. O tarihten sonra da biz iki blok birleşerek kat malikleri yöneticiliğimizi de ihdas ettik. Kooperatiften ziyade apartmanımızın, binamızın yönetimini, kat mülkiyeti kanununa göre yürütüyoruz. Kooperatif olarak aynı zamanda faaliyetimizi sürdürüyoruz. Ama binanın resmi hizmetleriyle bir dahli yok. Dolayısıyla bu gelişmeyi diğer emsallerimizle bir mukayese ederek bir değerlendirme yapmak mümkün. Aynı yıllarda kurulduğumuz ve bu büyüklükteki işte; Tekstilkent, Giyimkent ‘in doluluk oranlarına ve içerisinde ki ekonomik aktiviteye baktığımızda bizlerin şehir merkezinde olmanın avantajıyla daha iyi bir noktada olduğumuzu düşünüyorum. 25 metrekare en küçük birim. 1000 metrekareye kadar değişik dükkanlarda faaliyette bulunan insanlar var.

Cazibe merkezi olmaya devam ediyoruz. İçerimizde ticaret sicilinin önemli bir birimi var. Bugün İstanbul ticaret sicilinin yüzde 70’lik işlemi Perpa’da yapılıyor. Bu da yakın ulaşılabilir. Otopark altyapısı, ticaret altyapısı, noteri olması sebebiyle hizmet talebinde bulunanlar burada daha iyi hizmet aldıkları için buraya geliyorlar. Kargo şirketlerimiz var PTT ‘miz var. hemen hemen olmayan banka yok. Dolayısıyla ticaretin en önemli ayağı finans parayı güvenilir bir şekilde yatırıp çekmeniz için Perpa’nın alt yapısı var. Şişli tarım ilçe müdürlüğü Perpa’da. Makine Mühendisleri Odası’nın Şişli temsilciliği, Elektrik Mühendisleri Odası’nın Şişli Temsilciliği, birçok sektör derneği, dolayısıyla bunların hepsi bizim ticari hayatımıza katkı veren kuruluşlar. Yani gelinen noktayı oldukça iyi buluyorum. Emsalleri ile mukayese edildiğinde de çıkabileceğimiz yerlerin olduğunu düşünüyorum. Bugünkü piyasanın darlık sürecinde halimize şükrediyorum.

Perpa ve üyeleri için nasıl yatırımlarınız var? Kooperatif hangi işlevi devam ettiriyor?

Perpa ticaret merkezi İBB ile Kat karşılığı şekliyle yapılmış bir kooperatif. Üzerinde bulunduğumuz bu ana yapının dışında da önümüzde bulunan arazilerde 4 ticaret merkezi ve 1 ‘de otel olmak üzere 5 ‘li bir kompleksimiz daha taahhüt olarak duruyor. Bu arsaları biz kat karşılığı büyükşehirden tahsisini aldık. Bu taahhüdümüzü yapma mükellefiyetimiz var. İBB bugün orada planlarını yaptı. Yargı sebebiyle bazı iptaller söz konusu oldu. İBB burada şimdi yargının da kurallarına uygun olarak yeniden bir planlama yapacak. Bizimde 84 yılından taahhüdümüzü yerine getirmek anlamında gerekli çalışmaları yapacağız dolayısıyla kompleksin tamamlanmayan boyutu da var. Biz o bölümleri kooperatifimize teslim edildiği için otopark olarak şu anda kullanıyoruz.

Üyelerinize söylemek istediğiniz, İstanbul Ticareti için söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Tabi Perpa bir AVM gibi başka yerlerle mukayese edilmesin. Biz bir sanayi çarşısıyız dolaysıyla AVM standartlarında değiliz. Ama o standartlara yakın temizlik hizmetimiz, Tuvalet hizmetimiz, çevre düzenlemelerimizi, otopark hizmetlerimizi sürdürmek için azami gayret içindeyiz. Ancak takdir edersiniz ki oralar giyim, tekstil, oyuncak, eğlence sektörleri gibi çok çevre kirliliği olmayan sektörleri barındırdığından E bizde bir sanayi çarşısı olduğumuz için forkliftlerde binanın içine giriyor. Ağır makinalarda dükkanlara taşınıyor, satılıyor. Dolayısıyla hacmi yüksek olan cıvatadan, el aletlerine kadar değişik sektörlerin malzemeleri de ticari faaliyetlerimiz içine giriyor. Aynı olmadığımız için bazen bizi AVM’lerle karşılaştırmanın yanılgısına düşebiliyorlar. Böyle değiliz ama emsal ticaret merkezlerimiz içerisinde iyiyiz. Asıl olan burada yatırımcıdan çok, dükkân alıp satan insanların çoğunlukta olması, o zaman bakışlar daha ortaklaşabiliyor.

Çünkü yatırımcının bakışıyla çarşının içerisinde bizzat ticari faaliyeti yapan kişinin bakışı maalesef aynı olmuyor. Birisi kira geliri ve yatırımın değerine bakarken öbürü buna bakmayıp sadece ticaretinin hacmine, binasının bakımı daha güncel koşullara göre hizmet almayı birinci planda görüyor. Oysa çıkarlar değişebiliyor. Yani biz burada hali hazırda burada faaliyette bulunan firmaların ağırlıkla mülkiyet sahiplerinden oluşmasını arzu ederiz.

Çünkü burası kurulurken Perşembe pazarında tüccar olmayanlara üyelik verilmiyordu. Vergi mükellefi olup Perşembe pazarında ticaretini ispatlayanlar ancak Perpa (Sınırlı Sorumlu Perşembe Pazarı Tüccarları Yapı Kooperatifi) üyesi olabiliyordu. Süreç içerisinde ana sözleşme tadili ile bu ortadan kaldırıldı. Bugün ister tasarım amaçlı ister başka şekilde mülkiyet hakkı getirildi. Ama ticaret erbabı sayısının artmış olması PERPA’ya daha fazla dinamizm kazandırır. Emsallere göre gayrimenkul değerlerimizi mukayese ettiğimizde fena noktalarda değiliz ama ülkedeki genel durgunluk sebebiyle tabi ki gayrimenkul değerlerinde de bir düşüş yaşandı. Kiraların artışında bir duraklama söz konusu oldu. Bu ekonomik süreçte ben bunu normal kabul ediyorum. Yeni yapılan birçok ticaret merkezi ile mukayese ettiğimizde birçoğunun boş olduğunu satılamadığını belli altyapıların kurulamadığını görüyoruz. Bir Perpa olarak bu noktaları geçtik. Şanslı durumdayız.

Binamızın cephe ile ilgili tekrar bir bakıma ihtiyacı var. Bu bir boya veya cephe kaplamayla olabilir. Kanopi sistemlerimizde birazcık yıpranma ve eskime olması sebebiyle yenilememiz lazım. Dış kapılarımızla ilgili yenileme projelerimiz var. Çatılarla ilgili projelerimiz var. Ruhsatlandırıp önümüzdeki kriz sürecinden sonra planlayıp oradan bir alan yaratarak en azından hem ekonomiye katmak hem de çatımızı örtmek gibi bir çalışmalarımız var. Bunlar belediyelerde ki izne ruhsat iznine tabi olduğu için bizim gibi seçimle gelen ve kat mülkiyeti kanununa tabi olarak çalışan yerler içinde kolay aşılabilir sorunlar olmuyor. Bir yandan bütçelemek bunu küçük küçük birimlerden topluyorsunuz bu parayı ikincisi yasal mevzuat kat mülkiyeti kanununa tabi olmak oy çokluğu meselelerinde karşınıza sorun olarak çıkabiliyor. BU anlamda bu sorunları da aşmaya çalışıyoruz.

 Tüccar olan birçok yönetici arkadaşım buraya önemli katma değer kattı. Başta onursal genel başkanımız Mithat Yümlü, kurucu başkanımız Ünal Mısırlıoğlu, o zamanki kurucular kurulumuz, hakikaten hepsine minnet ve şükran borçluyuz. Bugün 30 bin insanın ekmek yediği bir kompleks İstanbul ticaretine hizmet veriyorsa onların sayesinde Perşembe Pazarı da bugün biraz rahatlayıp turizme dönüyorsa yine onların sayesinde onların emekleri karşısında hepimiz minnet borçluyuz. PERPA ticaret merkez inin kurulmasına , bitirilmesine bugünlere getirilmesin emek veren tüm yönetim kurulu, denetim kurulu üyelerine ve PERPA ‘da ticaret yaparak buna katkı veren esnaflarımıza teşekkür ediyorum.

 

 

 

 

 

Hacı Demir PERPA Sanayi Çarşısı cazibe merkezi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İş-yaşam dengesinde sonuncuyuz
İş-yaşam dengesinde sonuncuyuz
Akgün: Türkiye-Tayland ikili ticaret hacmi yüzde 40 artacak
Akgün: Türkiye-Tayland ikili ticaret hacmi yüzde 40 artacak