Advert
Advert
istanbulmd.com
lalik.net

Terzilik her zaman geleceğin mesleklerinden olacak

İstanbul Kadın ve Erkek Terziler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Akademi Beyoğlu’nda gerçekleşen etkinlikte 'Geçmişten Günümünüze Terzilik' konulu seminerini gerçekleştirdi. İstanbul’a oldukça yoğun kar yağışının olduğu seminer gününde katılımın az olacağı düşünülürken. Nitelikli ve kültürlü terziler bu faaliyet için Beyoğlu’na geldi. İstanbul Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Faik Yılmaz’da Oda başkanı Turan Aydoğdu’ya bu etkinlik için destek verdi.

Terzilik her zaman geleceğin mesleklerinden olacak
Terzilik her zaman geleceğin mesleklerinden olacak Admin
Bu içerik 1107 kez okundu.
Reklam

Birlik Başkanı Faik Yılmaz, İstanbul Kadın ve Erkek Terziler Esnaf Odası’nın düzenlediği ‘Geçmişten Günümüze Terzilik’ konulu etkinliğine katıldı. Programda esnafın müşteri ile ilişkilerinin geliştirmesi adına eğitimler verildi. Ayrıca İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle hayata geçen Geleceğini Kendin Tasarla’ projesi hakkında da esnaf ve sanatkara bilgilendirmeler yapıldı.

Tecrübeli ve duayen terzilerle söyleşilerin yapıldığı, meslektaşlarına tecrübelerini anlattıkları bir videonun izlenmesinden hemen sonra, Eğitimci, yazar ve sunucu olan, Temel Konuşma Teknikleri- Diksiyon”, “Etkili ve Güzel Konuşma Sanatı”, “Sözün Büyüsü” ve “Dünden Bugüne Söz Söyleme Sanatı Üzerine Altın Sözler” isimli eserlerin de yazarı olan Sırrı ER sahnede yerini aldı. Er, eğitime katılan herkesi hipnoz etkisine sokan hitabına başladı. Salondan tek bir çıt bile çıkmadan eğitime devam ederken bu hipnoz etkisinin sesin tonlamasından, sözün kullanılmasından kaynaklı olduğu ifade edince Kadın ve Erkek Terziler eğitmen Sırrı Er’e sorular sormak istediler. Bu sorulara karşılıklı iletişim tekniklerini kullanarak yanıtlar veren Sırrı Er eğitim bittikten sonra da dinleyicilerin etrafını sarmasından ve meraklı sorularından nasibini aldı. Sırrı Er ‘Eğitim ve güzel konuşma ve Davranış Biçimleri’ eğitimden sonra bir ara verildi. Bu küçük aradan sonra ‘Müşteri Gözü ile Bakmak’ eğitimi ve sohbetiyle Eğitim ve Gelişim Danışmanı Meltem Öztan katılımcıları bir başkasının gözünden nasıl bakılacağını, kendimize doğru gelen bazı kavram ve davranışların karşı tarafa nasıl yansıyacağını ve karşılıklı anlayışın gerçekleşmesi için neler yapılacağı ile ilgili uygulamalı ve aktif bir eğitim ile herkesi heyecanlandırdı. Bu eğitimde bittiğinde İstanbul Kadın ve Erkek Terziler Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın düzenlediği bu eğitim faaliyetine katılmanın Terzi esnafını ne kadar memnun ettiği dile getirildi. Katılımcıların eğitimlere katılımı ve sordukları sorular itibariyle mesleki eğitimlere bir hayli meraklı kişilerden oluşması eğitimi daha da cazip hale getirdi.

Soğuk havaya rağmen bu güzel etkinliği bırakmayan terziler eğitimin sonunda İstanbul Kalkınma Ajansı desteği ve İstanbul Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ile İstanbul Kadın ve Erkek Terziler Esnaf Odası’nın iş birliği sonucu hayata geçen Geleceğini Kendin Tasarla projesi hakkında bir sunum yapıldı. Proje Koordinatörü Başak Çetin yeni başladıkları bu projeye terzi esnafından destek istedi. Sunumunda geleneksel olan terzilik ile bu mesleğe yeni başlayacak olan ve öğrenecekleri teknolojiyle ustalarla birlikte beraberce iş birliği yapılacağını ve bunun umut verici bir proje olduğunu aktardı. Özellikle yeni çırakların yetişmesi noktasında bu projenin önemli bir araç olduğunu söyleyen Çetin, toplantıya katılan terzi esnafından çevrelerindeki 19-29 yaş arasındaki gençleri bu projeye yönlendirilmelerini istedi.

Aydoğdu: “Böyle nitelikli programların devamını sağlayacağız”

İstanbul Kadın ve Erkek Terziler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Turan Aydoğdu: “Hepinizin ayaklarına sağlık bu karda kışta buraya geldiniz. İnşallah böyle nitelikli programların devamını da sağlayacağız. Müşterilerimizle ilişkilerimizi sağlamlaştırarak Allah’ın izniyle daha güzel yerlerde bir araya gelmek üzere hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Ben hazır elbise ve hazır gömlek giyecek kadar zengin değilim

Söz alan Başkan Faik Yılmaz, Terziliğin insanı güzelleştiren bir sanat olduğunu ifade ederek, bu mesleğin asla ölmeyeceğini, terzilere her zaman ihtiyaç duyulacağını söyledi. Esnaf odalarının en büyük hizmetinin eğitim olduğunu kaydeden Başkan Yılmaz, oda başkanı Turan Aydoğdu ve yönetimini çalışmalarından dolayı kutladı.

 

İSTESOB başkanı Faik Yılmaz: “Sevgili hocalarıma çok teşekkür ediyorum. Türkiye’nin en büyük eksikliği bilhassa bizim sektörümüzün eksikliği eğitimdir. Eğitimi bu şekliyle de Terziler odamızla beraber yapmaktan gurur ve mutluluk duyuyorum. Ama bir farklılık var nereden nereye… Ben Ahmet Ziya Başkanla görev yaptım. O zaman terzilere yeni bir yer aldı, yeni bir yer yaptı. Size çok güzel bir eser bıraktı. Bugün Turan Başkanla bu sektörün, bu mesleğin daha fazla gelişmesini sağlamak üzere çalışıyor. Kalkınma Ajansından proje aldık. 2009 yılında, 58 yıl sonra ilk defa İstanbul Esnaf Sanatkârlar Odası Birliği olarak kadın girişimciliği ile ilgili bir proje başlattık. Böyle projelerle gençlere ve kadın girişimcilerin hepsine iş olanağı sağladık.İş sahibi yaptık. Bugün dört tane kadın girişimcimiz işini büyüttü ve İstanbul Ticaret Odası ve Sanayi Odası’na geçti. Sizin sektörde de umut ediyorum ki yeni nesil yeni gelecek bu 3D yazılımı merak edecekler ve bu sektörde gelişecek. Hepinize kazasız belasız hayırlı bol kazançlar diliyorum. Ben hazır elbise ve hazır gömlek giyecek kadar zengin değilim. Çok teşekkür ediyorum” dedi.

Program sonunda katılımcılar ve eğitmenler günün anısına toplu fotoğraflar çektirdi. Eğitimcilere ve proje koordinatörüne çiçek takdimi yapıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Geçmişten günümüze Terzilik Turan Aydoğdu İSTESOB Başak Çetin Geleceğini Kendin Tasarla Müşteri Gözü ile bakmak Sırrı Er Meltem Öztan Faik Yılmaz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İş-yaşam dengesinde sonuncuyuz
İş-yaşam dengesinde sonuncuyuz
Akgün: Türkiye-Tayland ikili ticaret hacmi yüzde 40 artacak
Akgün: Türkiye-Tayland ikili ticaret hacmi yüzde 40 artacak