Advert
Advert
istanbulmd.com
lalik.net

MASKO’nun vizyonu ve prestijini artıracağız

​Masko yönetim kurulu başkanı Mehmet Mutlu ile yaptığımız röportajı sunuyoruz.

MASKO’nun vizyonu ve prestijini artıracağız
MASKO’nun vizyonu ve prestijini artıracağız Admin
Bu içerik 1405 kez okundu.
Reklam

Masko yönetim kurulu başkanı Mehmet Mutlu

Sayın başkanım seçildiğinizden beri bir yıl oluyor, 30 yıllık MASKO’da genç bir başkanız, belki sizin de gençliğiniz burada geçti. Buraya ilk geldiğiniz de kaç yaşındaydınız?

1998 yılında geldik o zaman 21 yaşındaydım. Şimdi 42 yaşındayım.

Biz Yeni Esnaf gazetesi olarak bu son bir senede MASKO’da olmayan şeyleri gördük, yaptığınız işleri tTakip ettik. Bu geçtiğimiz yaklaşık bir seneyi bizlere değerlendirebilir misiniz?

Bizim serüvenimiz öncelikle MASKO’ya başkan olmakla başladı. Üyelerimiz sağ olsun, göreve layık gördüler. 18 Nisan 2018 tarihinde MASKO’da görevi devraldık.  Projelerimiz, yapacaklarımız vardı. Birçok şeyi burada seçimlerden önce deklare ettik.  Neler yapacağımızı, MASKO’nun vizyonu ve prestijini en üst seviyeye çıkaracağımızı ve MASKO’yu açık AVM mantığıyla yöneterek MASKO’nun esnaflarını en iyi şekilde lanse edeceğimize dair sözler vermiştik. Bundan sonra da başkanlık sürecimiz başlayalı aşağı yukarı 10-11 ay gibi geçti. Çok hızlı yol aldık çok hızlı çalıştık. Yönetim kurulumuzla olarak çok uyumlu bir şekilde ilerledik. Yönetimde ki arkadaşlarıma özverili çalışmaları için teşekkür ederim.  

MASKO’nun iç yapısı da değiştirdiğinizi söylüyorsunuz. Neler yapmanız gerekti, ne farklılıklar var?

MASKO diğer 38 kooperatife göre çok farklı bir yer. Burası daha çok perakende satışa yönelik olduğu için buranın içerisini sürekli sıcak tutmamız, temiz tutmamız gerekiyor. Reklamını sürekli gündemde tutmamız gerekiyor. Bunlara dair sözler verdik üyelerimize tabi gelir gelmez ilk etapta içerideki yönetimsel yapıyı ve mantığı değiştirmek ilk işimiz oldu.  Yönetimimizi daha da profesyonelleştirdik. Muhasebe bölümümüz özellikle çok iyi şekle getirdik ve inanıyorum ki muhasebesini ilk defa dışarıdan dış denetimle denetleten başkanımdır diyebilirim.

Son iki yılımızı denetlettik, eksiklerimizi gördük neler yapabiliriz noktasında muhasebesel anlamda çok ilerledik. Açıkçası aidat toplama problemimiz vardı. Onu şimdi mail order sistemi ve internet sitemizi yenileyerek, kredi kartı ile ödeme butonu koyarak çözdük. Hem daha rahat tahsilat yapalım hem insanlara kolaylık olsun diye. E Faturaya geçtik. Bu yıl inşallah faturalarımızı elden değil de e- fatura sistemiyle e mail yoluyla gönderiyoruz. İçeride hantal bir yapı vardı. Bunu düzenledik. Yüzde yüz diyemesem de yüzde 90’a getirdik açıkçası. Takibi kolay olsun diye araçlarımızın hepsine GPRS taktırdık, hepsine otomobil taşıt tanıma sistemi taktırdık. Mümkün olduğunca içerdeki yapıyı daha profesyonelleştirdik ve daha hızlandırdık.

Burada 550 tane firmamız var. 778 tane üyemiz var bunlar kaynaşsın istedik. Birbirleriyle daha sıkı irtibat kursun istedik ve 20 tane bloğumuzdan blok temsilcileri seçtik. Her bloktan iki kişi. Bunlarla rutin iki ayda bir toplantılar yaptık. MASKO için neler yapabiliriz diye. MASKO’nun eksikleri nelerdir. Onlarında fikirlerini aldık ve MASKO’yu daha kapsamlı yönetmeye başladık açıkçası.  Sabahları kahvaltımız oluyor. Blok temsilcilerimizle onlarla WhatsApp grubu oluşturduk. Bu grupta sürekli neler yaptıklarımızı anlatıyoruz. Neler yapabiliriz, nelerimiz eksik? diye bu grupta da üyelerimizle çok yakın temas halindeyiz.

Bu bir yıllık zaman zarfı içerisinde iftar programımızı ilk defa Bir restoranda değil de MASKO’nun içinde ve MASKO’nun açık alanında denedik.  Bir mehteran takımı, bir semazen ekibi, Alişan ve eşi Buse Varol hanımefendiyle burada iki yıllık bir reklam anlaşmamız oldu. Onun ilk lansmanını da iftar programında yaptık.  Çok ciddi bir katılım oldu. Çok ciddi bir kaynaşma yaşandı. Bu süreçte yurtdışında birçok noktaya önem verdik. Şu anda inşallah nisan ayında Özbekistan’da ki fuara katılacağız. Ayrıca Özbek airways ile Özbek havayollarıyla bir reklam anlaşması yaptık. Özbek havayollarının uçaklarının içindeki dergisine MASKO’nun 3 aylık reklam anlaşmasını yaptık.

Alişan ve eşi Buse Varol’la olan reklam lansmanını bu yıl çok hızlı yaptık. Duymayan kalmasın, bilmeyen kalmasın MASKO’yu diye bütün ulusal kanallarda, yerel kanallarda, gazetelerde, radyolarda, billboardlarda, deniz otobüslerinde, uçaklarda, havayollarında, Türk Havayollarının içinde… Çok hızlı bir giriş yaptık ve MASKO’nun adını bütün Türkiye ve dünyaya çok kısa bir sürede duyurduğumuza inanıyorum.

 

Türkiye içindeki CNR’da ki Fuara neden katılmama kararı aldınız?

Biz havalimanına 12 km mesafedeyiz ve MASKO 365 gün açık bir mobilya fuarı zaten. Çok hızlı gelişen ve değişen bir yer. O yüzden son trendleri son modayı zaten MASKO en iyi şekilde takip ediyor. İlk çıkan ürünleri takip ediyor.  CNR’a katılıp oradaki verimi alamayacağımızı düşündük. Bize bir artısı olmadığını düşündük bu dönem. Orada kullanacağımız bütçeyi yurtdışına kullanma kararı aldık ve Özbekistan fuarına katıldık ve bundan sonraki hedefimiz Fas ve Katar olacak Allah’ın izniyle inşallah. Buralarda ki fuarlarla görüşmelerimizi yapıyoruz ve oraya katılacağız.

İnternet sitenizde ve sosyal medya hesaplarınızda da farklılıklar var. Sizden sonra bu öğeleri de ticari ve tanıtım amaçlı iyi kullandığınızı söyleyebilir miyiz?

İnternet sitemizi yeniledik. Sitemize giren sayısı günlük 500’dü. Bu sayıyı 5000’e çıkardık şu anda. Çok iyi sonuçlar elde ediyoruz WEB sitemizden. İnstagram sayfamızı yeniledik takipçi sayımız 15 binlerden 40-45 binlere geldi. Sürekli orada hediye çekilişleri yapıyoruz. Orayı da aktif hale getirdik. Sefa Doğanay ile bir anlaşmamız oldu. İnsanların gülmeye ihtiyacı var. Onun skeçleri ve videolarla sosyal medya hesaplarımızı iyi kullanmaya başladık. MASKO’nun olmazsa olmazı reklam reklamlara ciddi manada önem veriyoruz.

Yakın zamanda mali Genel Kurulunuz olacak bu genel kurulda üyelerinize neler sunacaksınız?

20 martta da mali genel kurulumuz olacak. Bizim burada iki tane inşaat alanımız var. Bir tanesine ücretsiz üç tane proje çizdirdik.  Bu projeler çok ta güzel oldu. İnşallah mali genel kurulda bu projeleri geçirirsek MASKO’nun önü daha da açılacak. MASKO’nun yıllık kira hedefinin 2 milyon lira olmasını hedefliyoruz. Bu gelirle, hem MASKO’nun tanıtımını çok daha iyi yapacağız hem de açıkçası daha da rahat hareket edeceğiz. Bu gelir hakkında da kararı üyelerimiz verir daha sonraki aşamada. Ama şu anda pasta küçüldü, pasta daraldı çok ciddi rakiplerimiz var. Bu sebeple MASKO’yu bir adım daha ileriye götürmemiz gerektiğini düşünüyorum. 

Türkiye Cumhuriyet tarihinin en büyük krizlerinden birini yaşıyoruz. Dolar ve Euro bir anda iki katına üç katına çıktı. Bu büyük farklılıklar MASKO’nun nasıl bir pozisyon almasını sağladı?

18 Nisan’da biz göreve geldik. 18 Nisan akşamında da başkanlık sistemi içinde bir seçim süreci oluştu. Tabi biz çok zor bir dönemde geldik görev başına. Akabinde bu süreç bitti. Döviz kurunda bir dalgalanma yaşadık. O bitti yerel seçimler geldi. Biz bahane üretmedik. Kriz var diye bahane üretmeyeceğiz biz işimizi yapacağız dedik. Allah’a çok şükür bu yaptığımız çalışmalarla MASKO’nun yüzde yüz doluluk oranını sağladık. Bu bizim için önemli… Ama işlerimiz eskisi gibi değil. Fakat yurtdışına çok ciddi ihracat yapıyoruz. Onunla ayakta durmaya çalışıyoruz. Bu süreci de önümüzdeki yerel seçimlerden sonra atlatacağımızı düşünüyorum.  Dövizdeki bu dalgalanmalarda hükümetimize biz çok ciddi destek verdik. MASKO olarak manifestolar yayınladık. MASKO’ya bütün televizyon kanalları geldi ve dolar bozdurma eylemi yaptık. Kampanya başlattık. Bunu da ilk biz başlattık.

‘Yönetimler bahane üretmek için değil çözüm üretmek içindir’ dedik ve bunda da başarılı olduk. Sağ olsun üyelerimizde mutlu. Tabi belli sıkıntılar var ama bunları da yavaş yavaş çözeceğiz. İçeride daha farklı organizasyonlar yapmaya çalıştık. Bir Kastamonu fuarına 50-60 üyemizle gittik. Önümüzde Nisan ayında İtalya Milano’da bir fuar var. Bizim mobilya sektörümüz için en önemli fuar mesela. Oraya bir 30 -35 kişi organizasyon yaptık. MASKO’daki üyelerimizle beraber gideceğiz. Bu birlikteliği sağladık. Bundan sonra sürekli değişip gelişecek. Karadeniz turu yapmayı düşünüyoruz üyelerimizle.  Ondan sonraki süreçte bir Doğu Anadolu turu yapmayı düşünüyoruz. Bunlar bizim ilişkilerimizi daha da kuvvetlendirecek inşallah.

Anlatmadığınız daha birçok şey var başkanım. MASKO birçok ünlü konuğunu ağırladı burada Kadınlar Kulübünün ilk toplantısında biz de bulunduk.

MASKO kadınlar kulübünü kurduk. Bu çok önemliydi. İlk konuğumuzda Şermin Yaşar idi. Bunu daha da geliştireceğiz üzerine de düşüyoruz. İlk olmasına karşın çok başarılı olduk kitaplarını imzaladı kendisi. İkinci konuğumuzda Doğan Cüceloğlu olacak.   

Görünmeyen fakat yaptığımız birçok şey var daha; Taksi durağımızı getirdik. Banka ATM’lerini getirdik. Kerestecilerin olduğu üst yola totemlerimizi yaptık. Eski idari binamızın önünü yeniledik. Hani içeride o kadar çok şey yaptık ki sayamıyorum. 11 ay da belki 4 yılda yapılamayacak şeyleri yaptık. Daha da hızlı gideceğiz genç ve dinamik bir ekibimiz var. Bugün Mobilya denilince akla ilk MASKO geliyor Türkiye’de. Bugün bir TV programında mobilyayla alakalı ya da bir haber yapılacaksa, ilk bizimle irtibata geçiyorlar artık. Biz bunu başardık çok şükür. Buraya birçok ünlünün sanatçının gelmesini sağladık. Alışveriş yapmasını sağladık. Bu daha da artacak. MASKO’nun vizyonu ve prestijini artıracağız inşallah.

Artık İkitelli OSB içinde yönetimdesiniz. İkitelli için bu yönetim değişikliğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

 Mahmut Aydın başkanım sağ olsun bu süreçte beni listesinde görmek istedi. Bende davet edildiğim her toplantıya gittim. İçinde olayım veya olmayayım fark etmez. Biz Organize sanayi bölgemiz için ne yapabiliriz, elimizden gelen nedir, katkımız olacaksa bunu sonuna kadar yapacağız. Sağ olsunlar orada bize destek verdiler. Yönetim de olmamın gereksinimim olmadığını feragat edebileceğimi söyledim. Ama görev verilirse de sonuna kadar elimizden gelenin en iyisini yapacağımızı da hem Mahmut başkanıma diğer grubun temsilcilerine de deklare ettim. İkitelli OSB için güzel bir süreç olduğunu düşünüyorum.  İkitelli için ne yapılması gerekiyorsa hep beraber kol kola omuz omuza vererek yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Netice de İkitelli Organize son derece önemli bir kurum. Yetkileri çok yoğun bir kurum bu yetkileri biz hem kooperatif hem müstakil parsellere sonuna kadar kullanacağız. Yapılabilecek olan ne varsa zorlaştırmadan kolaylaştırarak yapacağız. Burada sanayicinin önünü açmayı düşünüyoruz. Sanayicinin işi ilerlesin. Buradaki görevlere biz bunun için geldik. Elimizden geleni de yapacağız.

   

 

İkitelli İOSB Mehmet Mutlu MASKO Alişan Fuar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İş-yaşam dengesinde sonuncuyuz
İş-yaşam dengesinde sonuncuyuz
Akgün: Türkiye-Tayland ikili ticaret hacmi yüzde 40 artacak
Akgün: Türkiye-Tayland ikili ticaret hacmi yüzde 40 artacak