Advert
Advert
istanbulmd.com
lalik.net

Eximbank'tan gemi inşa sektörünün teminat sorununa çözüm

Türk Eximbank Genel Müdürü Yıldırım, ihracatta önemli bir rol oynayan gemi inşa sektöründe faaliyet gösteren firmaların desteklenmesine özel önem verdiklerini söyledi.

Eximbank'tan gemi inşa sektörünün teminat sorununa çözüm
Eximbank'tan gemi inşa sektörünün teminat sorununa çözüm Admin
Bu içerik 1000 kez okundu.
Reklam

Gemi inşa sektörü temsilcileri bir süre önce yaptıkları açıklamada, teminat mektuplarının bazı Avrupa bankaları tarafından kabul edilmemesinden dolayı sıkıntı yaşadıklarını ifade etmiş ve sorunun çözümü için hükümetten destek istemişti.

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, son dönemde yaptıkları çalışmalarla ihracatçıların yolunu açmak için daha çok radikal çözümler geliştirdiklerini söyledi.

"Bu konuda 5-6 bankayla görüşme planımız var"

Geçen yıl yaptıkları yasal değişiklikle ihracatçılarla doğrudan çalışabilme imkanı getirdiklerine dikkati çeken Yıldırım, teminat mektubu olmadan da kredi verebilir hale geldiklerini hatırlattı.

Yıldırım, yurt dışında da ihracatçılara teminat ve fon enstrümanlarını etkin bir şekilde sunduklarına işaret ederek, zaman zaman yaşanan istisnai sorunları da çözmek için ellerini taşın altına koyduklarını dile getirdi.

Gemi inşa sektörünün ihracatta önemli bir rol oynaması nedeniyle bu sektördeki firmaların desteklenmesine özel önem verdiklerini ifade eden Yıldırım, şunları söyledi:

"Bu çerçevede dünyanın önde gelen bankalarıyla kontrgaranti sağlamaları için görüşmeler yapıyoruz. İlk görüşmemizi gerçekleştirdik, buradan sonuç aldıktan sonra önümüzdeki günlerde bu konuda 5-6 bankayla görüşme planımız var."

Yıldırım, sektörün sorunlarını çözme gayretlerinin süreceğini belirterek, 2 hafta önce Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliğini ziyaret ettiklerini, Türk Eximbank'ın yeni ürünleri ve uygulamalarıyla ilgili bilgilendirme toplantısı yaptıklarını aktardı.

Toplantıda sektörün talep ve beklentilerini dinlediklerini dile getiren Yıldırım, bu taleplere ilişkin çalışmalara başlandığını bildirdi.

"Yabancı ortaklı bankalar rekabetçi imkanlar sunabilir"

İhracatçılar için uluslararası büyük bankalarla hem fonlama hem de ticaretin diğer enstrümanlarında daha yakın çalışmalar yürüteceklerini dile getiren Yıldırım, Avrupa bankaları nezdinde Türk bankalarına yönelik teminat limiti oluşturulmasına katkı vermeye ve işlem bazında değerlendirme yaparak finansman desteği sağlamaya istekli olduklarını söyledi.

Yıldırım, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı ve yabancı ortaklı bankaların bu kapsamda rekabetçi imkanlar sunabileceğini düşündüklerini vurguladı. 

Kaynak: AA 

Türk Eximbank gemi sektörü gemi inşa ihracat destek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'ABD'den bu yıl yeni yatırımcıların Türkiye'ye geleceğine inanıyoruz'
'ABD'den bu yıl yeni yatırımcıların Türkiye'ye geleceğine inanıyoruz'
Pekcan'dan yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına çağrı
Pekcan'dan yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına çağrı