Advert
Advert
istanbulmd.com
lalik.net

Satış ve İhracat Hacmi ile Dünyanın en büyük tesisi KUYUMCUKENT

Türkiye ekonomisinin önemli ihracat ayaklarından birini oluşturan Kuyumcukent Kompleksi; üretim, satış ve ihracat hacmi ile dünyanın en büyük tesisi olma özelliğinin yanı sıra en büyük altın, gümüş, mücevher üretim ve ticaret entegre tesisi olarak da örnek gösterilmektedir.

Satış ve İhracat Hacmi ile Dünyanın en büyük tesisi KUYUMCUKENT
Satış ve İhracat Hacmi ile Dünyanın en büyük tesisi KUYUMCUKENT Admin
Bu içerik 768 kez okundu.
Reklam

Kuyumcukent nasıl bir tesis?

 

Türkiye ekonomisinin önemli ihracat ayaklarından birini oluşturan Kuyumcukent Kompleksi; üretim, satış ve ihracat hacmi ile dünyanın en büyük tesisi olma özelliğinin yanı sıra en büyük altın, gümüş, mücevher üretim ve ticaret entegre tesisi olarak da örnek gösterilmektedir.

Kuyumcukent; 101 Bin m2 arsa alanında 328 bin m2 kapalı alana sahiptir. Bünyesinde faaliyet gösteren 7 adet fabrikası, 1027 adet atölyesi, 127 adet ofisleri, 550 adet yan hizmet dükkanları, perakende alışveriş bölümünde 724 adet mağazası ile oldukça büyük bir tesistir.

Kuyumcukent; kuyum üretim, pazarlama ve satış fonksiyonlarını çağdaş alt ve üst yapı bileşenleri ile bir araya getirmiş, 2.500’ün üzerinde işyerinin bulunduğu, 20.000 kişiye istihdam sağlayan ve günlük 35.000 kişinin ziyaret ettiği bir komplekstir.

Yüzde yüz yerli sermayeye sahiptir. Bu özelliği ile Türkiye’nin en önemli sanayi ve perakende yatırımı olarak tarihe adını yazmıştır. Kuyumcukent’in piyasa değeri 1 milyar doların üzerindedir.

Kuyumcukent’in yılda 800 ton altın işleme kapasitesi ve 45 milyon dolarlık iş hacmi ile beraber özvarlığı 250 milyon TL’ye ulaşmaktadır. Türkiye’nin yıllık altın ihracat rakamı olan 450 tonun büyük bir kısmı Kuyumcukent’te işlenmektedir.

 

 • Kuyumcukent projesi ne zaman hayata geçti?

Kuyumcukent’in hikâyesi, bir grup sektör mensubunun, ilk aşamada kuyum sektörünün alt yapısını iyileştirmek ve geliştirmek, takı imalatı esaslı, insan sağlığı ile barışık toplu üretim alanları oluşturmak gerektiği düşüncesinden hareketle, 1988 yılında Sınırlı Sorumlu İstanbul Kuyumcu Sanatkârları Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi’ni kurmaları ile başladı. 6 yıl süren arazi arama çalışmaları sonucunda, dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın devreye girmesi ile Elektrokent’in inşaat alanının başladığı Yenibosna’daki alanı kooperatife devredildi. Kuyumcukent kompleksinin iki ana bloğundan birini oluşturan Atölye Bloğu’nun bir kısmı 1996 yılından 2000 yılına kadarki süreçte inşa edildi. Şubat 2001 yılında Baytur İnşaat Taahhüt A.Ş. ile imzalanan “sabit fiyat anahtar teslim” usulüne dayalı ikinci ihale sonucunda Temmuz 2001 tarihinde Atölye Bloğu’nun kalan bölümleri ile Mağaza Bloğu’nun tüm inşaatına adım atıldı.

 

 • Kuyumcukent’in doluluk oranı nedir? Boş mağazalar, atölyeler var mı?

Kuyumcukent bulunduğu yer, konumu, güvenliği, otoparkı, bir AVM rahatlığının yaşandığı yer olması sebebiyle de altın ve kuyum sektörünün merkezidir. Perakende alışveriş bölümümüzün doluluk oranı %40’lardan son aylarda yabancı yatırımcıların da rağbet etmesiyle %95’lere ulaşmıştır. Atölye bölümü ise %100 doluluk oranına ulaşmıştır.

 

 • Kuyumcukent’te sadece mücevherat mı var? Bazı paylaşımlarınızda evlilik merkezi vurgunuz var. Açıklar mısınız biraz?

Kuyumcukent; altın, gümüş, mücevherat sektörünün yanı sıra, gelinlikçilerin yoğunlaştığı, organizasyon şirketlerinin gün geçtikçe çoğaldığı, nikah dairesi ve düğün salonlarıyla İstanbul’un kapalı alanda evliliğe dair her şeyin var olduğu bir alışveriş merkezidir. Yılın 365 günü açık olan AVM’miz dönemsel kampanyalarla da gelen ziyaretçilerine sürekli avantajlar sunmaktadır. Atölyeler hemen yanımızda olduğu için biz ürünleri, üreticiden direk tüketiciye satmaktayız. Bu yüzden fiyatlarımız dışarıya göre daha uygun.

 

 • İstanbul ve Kuyumcukent’in daha güçlü hale gelebilmesi için neler yapılmalı?
  Yaklaşık üç ay önce Kuyumcukent’teki yabancı yatırımcılarla bir toplantı yaptık. Toplantıya bakanlıklardan da üst düzey temsilciler katıldı.  Son derece verimli geçen toplantıda, Türkiye’ye gelme ve vatandaşlık alma noktasında birçok taleplerini dile getirdiler. Biz de bunları not ederek, yetkililere ilettik. Sayın Cumhurbaşkanımız da bu konuyla yakından ilgilendi. Ayrıca, biz AVM’de bir büro tuttuk. Büroda ileri derece İngilizce ve Arapça bilen elemanlar, istihdam ediliyor. Büro elemanları, sürekli olarak yabancı esnafla irtibat halindeler. Gerek Kuyumcukent olarak gerekse ticari noktada ne gibi sorunları varsa onlar hallediliyor.  AVM Bölümü, biz göreve geldiğimizde yüzde 30-40 civarındaydı, şimdi doluluk yüzde 85’lere geldi. Kısa bir zaman sonra doluluk %100 olacaktır. İnşaatı devam eden metro faaliyete geçtiğinde ziyaretçi sayımızda da bir hayli artış olacağı beklenmektedir.

 

 

 • Son yaşanan ticari hareketlilikten etkilendi mi?

Son yaşanan ekonomik hareketlilik bizleri de etkiledi. Ama kararlı tutum ve hükümetimizin öngörüsünü dikkate alarak kolaylıkla atlattık bu süreci

 

 • Kuyumcukent, Kapalıçarşı’ya alternatif midir?

İkisini birbirinden ayırt etmek gerekir. Kapalıçarşı 557 yıllık tarihi bir çarşı. Tarihin ayakta duran ilk avm’si. Kuyumcukent ise modern bir entegre tesis. İkisinin ortak yönü kuyumcuları bünyelerinde barındırıyor olmaları diyebiliriz.

 

 • Havaalanının taşınmasının Kuyumcukent’e ne gibi zararları ya da faydaları oldu?

Bizim için bir zararı yok. Zaten havaalanın bir kısmı hizmet vermeye devam edecek. Sayın Cumhurbaşkanımızın duyurduğu gibi millet parkı projesi hayata geçecek. Bunu yanı sıra millet bahçelerinin içinde bir alan yılın 365 günü açık bir fuar alanı olacak. Bu sayede bizim lokasyon olarak yerimizin değerinde herhangi bir kayıp yok. Aksine ziyaretçisi sayımızda artış olacaktır.

 

 • Kuyumcukent’te bir sanat galerisi var. Oldukça değişik bir galeri; altın elbiseler, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü gibi eserler var bu galeride. Birazda bu galeriden bahsedelim dilerseniz.

Kuyumcukent altın üretiminin çok olduğu bir yer. Biz de altınla ilgili milli değerlerimizi ortaya çıkaracak ürünler sergilemeye karar verdik. Kuyumcukent içindeki büyük firmalardan biri bu hazırlığı yaptı ve Kuyumcukent AVM Meydanda sergilenmeye başlandı. Truva atı, Guinnes Rekorlar Kitabına giren dünyanın en büyük gümüş yüzüğü, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve altın elbiseler sergilenen eserler arasında.

 

 • Kuyumcukent’e ulaşımın alternatif aracı olan metro ne zaman seferlerine başlayacak?

Büyük çabalarımız ve görüşmelerimiz neticesinde Kuyumcukent durağı metro güzergahına eklendi. En kısa zamanda açılmasını bekliyoruz. Kuyumcukent’e katkısı çok olacak.

 

 • E5’ten bile görülebilen büyük bir led ekran var dış cephenizde. Bundan bahseder misiniz?

Kuyumcukent’in dış cephesine dev bir reklam alanı oluşturuldu. Bu süreçte LED Ekran alanı ihaleye çıkılarak tüm mesuliyet ihaleyi alan firmaya bırakıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Karayollarından resmi izinlerin alınması sağlandı. Bu anlaşmalar neticesinde ciddi uğraşı ve yatırımlardan sonra Led Ekran nihayet yayın hayatına başladı. KİAŞ’a getiri sağlayacak olan dev led reklam alanında Kuyumcukent tesisinin ve AVM’nin tanıtımı, reklamları ücretsiz yapılmaktadır. Bu projeyle Kuyumcukent’in prestiji ve AVM’nin tanınırlığı, bilinirliği ciddi manada artmış oldu.

 

 • Dubai’nin vergiler nedeniyle altın ticareti zayıfladı. Oradan çıkan yatırımcılar, daha çok İstanbul ve Kuyumcukent’e geliyorlar. Türkiye Dubai’nin pozisyonunu alır mı?
  Yılbaşında Dubai’de vergilerin uygulanmasıyla yatırımcılar İstanbul’a gelmeye başladı. Yaklaşık, 70-80 esnaf buraya geldi ve iş yeri açtı. Buraya gelen esnaf, hali vakti yerinde ve kuvvetli oluyor. Dubai kökenli firmaların gelmesiyle kiralarda ve mülk değerlerinde ciddi bir artış oldu. Ayrıca, gelen yatırımcılar, büyük toptancı oldukları için birçok imalatçımızı da destekledi ve harekete geçirdi. Fevkalade bir ivme kazandırdı açıkçası. Ayrıca, Yemenliler burayı sormaya ve gelmeye başladı. Suudi Arabistan’daki kuyumcu esnafının yüzde 40’ına yakın Yemenliymiş. Birçoğu Türkiye’yi tercih ediyor ve gelmek istiyor.

 

 • Hedef nedir? Kuyumcukent için neler planlıyorsunuz?

Yerli yabancı sektörümüzdeki herkese Kuyumcukent’i anlatmak, tanıtmak ve Kuyumcukent’i daha da ileriye taşımak hem hedefimiz, hem amacımız hem de borcumuz. Kuyumcukent’te vermiş olduğumuz hizmetlerin kalitesini arttırmak üzere her geçen gün hizmet hedeflerimizi büyütmeye devam edip sektörün gelişimi ile alakalı eğitim, sosyal yardım proje çalışmalarında da öncülük yapmaya devam etmek istiyoruz.

 

 

 

Kuyumcukent Nevzat Sudaş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'ABD'den bu yıl yeni yatırımcıların Türkiye'ye geleceğine inanıyoruz'
'ABD'den bu yıl yeni yatırımcıların Türkiye'ye geleceğine inanıyoruz'
Pekcan'dan yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına çağrı
Pekcan'dan yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına çağrı