Advert
Advert
sevgilimistanbul.com
lalik.net

Bakan Varank: İhracatçılardan beklentim katma değeri arttırmaları

Bakan Varank, "Sizlerden (yaş meyve sebze ihracatçıları) beklentim, mevcut potansiyelinizi daha da ileriye taşıyarak hem bölge hem de ülke ekonomisine sunduğunuz katma değeri çoğaltarak arttırmanız." dedi.

Bakan Varank: İhracatçılardan beklentim katma değeri arttırmaları
Bakan Varank: İhracatçılardan beklentim katma değeri arttırmaları Admin
Bu içerik 339 kez okundu.
Reklam

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi'nde incelemede bulundu, daha sonra Valiliği ziyaret ederek Vali Ali İhsan Su ile görüştü.

Daha sonra Mersin Ticaret ve Sanayi Odasına giden Bakan Varank, sanayicilerle basına kapalı istişare toplantısı gerçekleştirdi.

Varank, AK Parti Mersin İl Başkanlığını ziyaretinin ardından, Akdeniz İhracatçılar Birliği (AKİB) tarafından kentteki bir otelde düzenlenen "Yaş Meyve-Sebze İhracat Şampiyonları Ödül Töreni"ne katıldı.

Varank, burada yaptığı konuşmada, Mersin'in yüksek dinamizme ve iş yapma iştahıyla hem bölgesine hem de Anadolu'daki pek çok ile örnek olduğunu söyledi.

"İhracat artışını şans ya da tesadüfle açıklamak mümkün değil"

AKİB'in yürüttüğü faaliyetlerle ülke ekonomisine ciddi katkılar sunduğunu ifade eden Varank, şöyle konuştu:

"Kasım ayında 1,2 milyar dolarlık ihracata imza atan AKİB, bu performansıyla Türkiye genelinde ilk 5'e girdi. Üst üste iki aydır yakalanan yüzde 19'luk ihracat artışını şans ya da tesadüfle açıklamak mümkün değil. Bu başarı, çok çalışmanın ve yaptığı işe güvenmenin bir sonucu. Ödül törenimizin ana temasını oluşturan yaş meyve ve sebze ihracatı rakamlarını da detaylıca inceledim. İlk 11 ayda ulaşılan rakam 2 milyar dolar ve geçtiğimiz seneye göre yüzde 9'luk bir artışa tekabül ediyor. AKİB üyeleri tek başına bu 2 milyar doların yüzde 47'sini gerçekleştiriyor. Gerçekten büyük bir başarı ve bugün aramızda bulunan 45 firma bu başarının mimarları."

"Ar-Ge faaliyetlerine yönelmeniz de önem taşıyor"

Varank, törene gelmeden önce ödül sahiplerinin listesini talep edip özet bir araştırma yaptırdığını belirterek, "Cevabını aradığım soru şuydu, sizlerin bu performansında bizim bir katkımız olmuş mu?" diye konuştu.

Firmalara sunulan teşvikler hakkında bilgi veren Varank, şunları kaydetti:

"Adana'dan gelen 7 firma için bugüne kadar 76 milyon liralık, Hatay'dan gelen 7 firma için 10 milyon liralık ve Mersin'den gelen 12 firma için 123 milyon liralık yatırım teşvik belgesi düzenledik. Bu sayede bin 728 kişiye iş ve aş imkanı sağlanmasının önünü açtık. Ödül kazanan 14 firmamız da KOSGEB desteklerinden faydalanmış. Açıkladığım rakamlar, verdiğimiz desteklerin hedefe ulaşması ve ülke ekonomisine misliyle dönmesi açısından umut verici. Sizlerden beklentim, mevcut potansiyelinizi daha da ileriye taşıyarak hem bölge hem de ülke ekonomisine sunduğunuz katma değeri çoğaltarak arttırmanız. Bunun için pazarlarınızı genişleterek yeni müşteriler bulmanın yanı sıra, Ar-Ge faaliyetlerine yönelmeniz de önem taşıyor."

Mustafa Varank İhracat katma değer Mersin-Tarsus Organize Sanayi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal Çalışma Programlarına başvurular başlıyor
Sosyal Çalışma Programlarına başvurular başlıyor
Türk balı 41 ülkede sofraları süslüyor
Türk balı 41 ülkede sofraları süslüyor