Advert
Advert
sevgilimistanbul.com
lalik.net

Adana'da narenciye hasadı yüz güldürüyor

Türkiye'de narenciye üretiminin 3'te 1'inin yapıldığı Adana'da, rekoltede yaşanan yüzde 22 civarındaki artışla hasadın 1 milyon 650 bin tona ulaşması bekleniyor.

Adana'da narenciye hasadı yüz güldürüyor
Adana'da narenciye hasadı yüz güldürüyor Admin
Bu içerik 808 kez okundu.
Reklam

Narenciye üretimi, bölgedeki çiftçilerin yüzünü güldürüyor.

Adana Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ve Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, kentte havanın sıcak seyretmesi nedeniyle greyfurt dışındaki narenciye ürünlerinde üretimin arttığını söyledi.

Türkiye'nin narenciye ihtiyacının önemli bölümünün bölgeden karşılanmasının yanı ihracat da yapıldığını anlatan Doğan, "Narenciye bizim için çok değerli bir ürün. Çünkü tahıl ürünlerinde dışa bağımlıyız. Narenciyeyi yurt dışına gönderdiğimiz için ülkemize sürekli döviz giriyor. Bu yüzden narenciyenin daha çok desteklenmesi gerekiyor. Bu kapsamda Adana'da her geçen gün narenciye üretimi artıyor. Narenciye ekimi için çok fazla fidan siparişi verildi, fidan bile yetmiyor" diye konuştu.

Üretimde artış

Doğan, hasadın tüm hızıyla sürdüğünü aktararak, "Türkiye'de 1 milyon 550 bin dönüm ekim alanı var. Bu yıl yaklaşık 5 milyon 400 bin ton narenciye üretimi gerçekleşecek. Adana'da da 470 bin dönüm alanda narenciye üretimi yapılıyor. Kentte bu sezon 1 milyon 650 bin ton narenciye üretimi bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Portakal ve mandalina üreticisi İbrahim Paksoy da verimden memnun olduklarını dile getirerek, narenciyenin yüzlerini güldürdüğünü belirtti.

Geçen seneye göre verimin daha fazla olduğuna dikkat çeken Paksoy, "Bu sezon portakal ve mandalina üretimi geçen seneye göre daha fazla. Meyve bolluğu yaşıyoruz. Bu da bizi mutlu etti" dedi.

Kaynak: AA

Narenciye Adana üretim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal Çalışma Programlarına başvurular başlıyor
Sosyal Çalışma Programlarına başvurular başlıyor
Türk balı 41 ülkede sofraları süslüyor
Türk balı 41 ülkede sofraları süslüyor