Advert
Advert
sevgilimistanbul.com
lalik.net

Hem çevreyi koruyorlar hem de ekonomiye katkı sağlıyorlar

Manisa'da ihracatçılar için geri dönüşümü sağlanan plastikten kasa ve sepet üreten firma ekonomiye yıllık 4 milyon lira kazandırılıyor.

Hem çevreyi koruyorlar hem de ekonomiye katkı sağlıyorlar
Hem çevreyi koruyorlar hem de ekonomiye katkı sağlıyorlar Admin
Bu içerik 474 kez okundu.
Reklam

Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde yaklaşık 12 yıldır faaliyet gösteren bir plastik firması, çevreden topladığı atık plastikleri ekonomiye kazandırıyor. 20 kişiye istihdam sağlayan ve yıllık 4 milyon lira ciro yapan şirket, atık plastiği parçalayıp önce granül haline getiriyor, ardından geri dönüştürerek yıllık ortalama 210 bin plastik kasa ve sepet üretiyor.

Tesiste imal edilen ürün ise yaş meyve ve sebze ihracatı yapan firmalara satılıyor.

"Hem ekonomiye katkı sağlıyor, hem de çevreyi koruyoruz"

Şirketin sahibi Mustafa Çelik, plastik atıkların doğada yok olma süresinin 140 yılı bulabildiğini ifade ederek, yaptıkları işle ekonomiye katkının yanı sıra çevreyi de koruduklarını söyledi.

Bir ton plastik ham maddesini yurt dışından getirmenin maliyetinin yaklaşık 15 bin lira olduğuna işaret eden Çelik, şöyle konuştu:

"Aynı miktardaki atık plastiği ayrıştırıp geri dönüştürmemiz ise 7 bin liraya karşılık geliyor. Yani bir tonluk geri dönüşümde ülkemize 8 bin lira destek sağlamış oluyoruz. Sadece kendi tesisimizde yıllık 500 ton plastiği geri dönüştürüyoruz. Yıllık da ortalama 4 milyon liralık bir ciromuz var. Çevreci oluşumuz ayrıca ithalatın azalmasına katkı veriyor olmamızın ülke ekonomisi açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Aynı şekilde üretmeye ve Türk ekonomisine katkı sunmaya devam edeceğiz."

Kaynak: AA

plastik atık geri dönüşüm
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal Çalışma Programlarına başvurular başlıyor
Sosyal Çalışma Programlarına başvurular başlıyor
Türk balı 41 ülkede sofraları süslüyor
Türk balı 41 ülkede sofraları süslüyor