Advert
Advert

Verimdeki artış lahana üreticisinin yüzünü güldürdü

Lahana üretiminde Türkiye'de ikinci sırada yer alan Niğde'de verimdeki artış ve fiyatlar üreticinin yüzünü güldürdü.

sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi gaziantep sex shop sex shop gaiantep gaziantep sex shop sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri

Verimdeki artış lahana üreticisinin yüzünü güldürdü
Verimdeki artış lahana üreticisinin yüzünü güldürdü Admin
Bu içerik 450 kez okundu.
Reklam

Üretimde Samsun'dan sonra gelen Niğde'de yaklaşık 18 bin dekar alanda lahana ekimi yapılıyor.

Tarım ve Orman İl Müdürü Asım Baş, Kaynarca beldesinde hasatta son günlere yaklaşıldığını söyledi.

Niğde'nin lahanada önemli bir yere sahip olduğunu belirten Baş, kentte 24 yerleşim yerinde üretim yapıldığını ifade etti.

Baş, Samsun, Niğde ve İzmir'in lahana üretiminde ilk 3 sırada yer aldığını dile getirerek, "İlimizde yaklaşık 18 bin dekarlık bir alanda 110 bin tona yakın üretimimiz var. Lahana ilimizin iddialı ürünlerinden. Geçen seneye göre, ekim alanında ve verimde artış var. Çiftçimiz genel anlamda memnun." diye konuştu.

Niğde'de geçen yıl Lahana Üreticileri Birliği kurduklarını anımsatan Baş, şöyle konuştu:

"Birlikten maksadımız üreticilerimizi bir araya getirip, ürünün düzenli ve getirisi yüksek bir şekilde pazarlamasını sağlayabilmek. üretim kültürünü geliştirmek, daha ekonomik üretim yapmalarını sağlamak. Birlik üzerinden bazı noktalarda iyi tarım uygulamaları yaptık. Bunu yaygınlaştırmayı düşünüyoruz. Türkiye genelinde şubesi olan zincir marketler, raflarında bu ürünleri sergileyebilmek için bu tarz uygulamaları istiyor. Daha verimli ve ekonomik üretim, artı daha yüksek parayla satış. Üreticimize daha fazla kar getirmeyi hedefliyoruz. Bunda da inşallah başarılı oluyoruz."

Baş, lahana turşusu gibi sanayiye yönelik yatırımları da geliştirmeyi düşündüklerini sözlerine ekledi.

Kaynarca beldesinde yaklaşık 50 dekar alanda lahana üretimi yapan Orhan Arslan da geçen yıllara göre fiyatın da verimin de iyi olduğunu, lahananın tanesini 2,5-3 liradan sattıklarını söyledi.

Kaynak: AA 

Lahana Nİğde
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mazot ve gübre ödemeleri bugün başlıyor
Mazot ve gübre ödemeleri bugün başlıyor
Topraksız tarımda ikinci dikim başladı
Topraksız tarımda ikinci dikim başladı