Advert
Advert
istanbulmd.com
lalik.net

Bu anaokulunda herşey doğal ve bilinçli

Erenköy’de bulunan İngiliz Kültür Derneği Anaokulu’nu ziyaret ettik. Kurucusu psikilog Eda Atalar Yaşar; çocuklar için sınıfta iki öğretmen bulunduğunu öğretmenlerinden birinin yabancı olduğunu çocuklarla sürekli İngilizce konuştuğunu, velilere özel eğitim verdiklerini, çocuk beslenmesinde hazır gıda kullanmadıklarını kendi ürettikleri ürünleri kullandıklarını ‘’anlattı. Bu çok özel anaokulu’nun kurucusu Psikolog Eda yaşar’la yaptığımız söyleyişiyi sizlerle paylaşıyoruz.

Bu anaokulunda herşey doğal ve bilinçli
Bu anaokulunda herşey doğal ve bilinçli Admin
Bu içerik 914 kez okundu.
Reklam

Eda Atalar Yaşar ----- Erenköy İngiliz Kültür Derneği Anaokulu

Biraz kendinizi tanıtır mısınız?

1991   doğumluyum. Kahramanmaraş Göksun’da doğdum. Evliyim. İstanbul Ticaret Üniversitesi psikoloji bölümü mezunuyu. Çocuklarla çalışıyorum.  Ayrıca çocuklara danışmanlık yapıyorum. Şu anda Erenköy İngiliz Kültür Derneği Anaokulu’ nun kurucusuyum. Ayrıca Psikologluğunu da yapıyorum.

Kaç yıldır bu meslektesiniz?

Dört  yıldan beri bu meslekteyim dört yıldan beri anaokulları ile çalışıyorum.  daha önce de benzer Anaokullarında çocuklara danışmanlık yaptım, veri takipleri yaptım, hizmet içi seminerler yaptım. velilere seminerler verdim. çocuklarını iyi eğitebilmeleri için onlara  bazı konularda yardımcı oldum. gelişim testleri yaptım hafta içi olduğu gibi hafta sonları da çocuklarla beraber özel olarak çalıştım.

Bu okulun kurucusu olarak bu okulun amacı nedir? çocuklara ne türde katkıları olacak okulun?

İyi bir eğitim verebilmek çocukların gelişimlerini çok daha net bir şekilde takip edebilmek velileri doğru Olarak yönlendirebilmek. Burada Erenköy İngiliz Kültür Derneği olarak İngilizceyi özellikle çocukların üç  yaş öncesinde ve sonrasında destekleyebilmek duyarak öğrenebilmeyi ve doğru tekniklerle öğrenebilmeyi sağlayabilmek için şu an bu okuldayız.

 Erenköy İngiliz Kültür Derneği Anaokulu başlayalı ne kadar süre oldu?

 Biz okulu yeni devraldık Temmuz ayında yani Yaz okulunda devraldık Eylül ayında yeni sezona başladık Ve devam ediyoruz.

 Öğrenciler için ne tür çalışmalarınız var İngilizce öğretiyorsunuz?

 Okulumuz Anaokulu olması için tasarlanmış bir okul Sınıflarımız büyük ve Ferah Ayrıca içinde tuvalet ve lavabosu var Çocukların herhangi bir yerde sıra beklemesine veya gidip gelmeleri için daha kolay bir yer.

Nasıl bir eğitim veriyorsunuz Buraya gelen üç  yaşında ki  çocuklara ?

Buraya geldikleri zaman tam gün İngilizce eğitim veriyoruz. Artı beden koordinasyonu için yoga ve jimnastik derslerine giriyorlar. İspanyolca derslerine giriyorlar. İspanyolca derslerine de… O da bir kulak dolgunluğu yaratıyor çocuklarda  yani üçüncü bir dili duymuş oluyor çocuklar .

Seramik dersine giriyorlar. O da ince kas motor destekleyici, orfitin dersine giriyorlar. Ritim duygularını desteklemek için; Çünkü onlar çamur gibiler Nasıl şekil verirseniz ona göre geleceklerini şekillendiriyorlar. Biz de onları daha çok şekillendirmeye onlara farklı yönlerden bakmaya çalışıyoruz.

 Velilerin buraya geldiklerinde beklentileri neler? Size ne anlatıyorlar, Siz onlara ne anlatıyorsunuz? Yüzde kaç uyuşuyorsunuz yani?

Veliler, çocuklarının  güvenli bir yerde olmalarını istiyorlar. Güvenebilecekleri insanlar ve işini iyi bilen insanlarla birlikte olmasını istiyorlar. Çocuklarının gelişimini iyi takip edilebilecek insanlar istiyorlar eğitim için yeterli desteği verebilecek insanlar Tabii ki iyi bir bakım iyi bir öz bakım istiyorlar bunların hepsini verebiliyoruz.

Çocuklar tüm gün sizde kalabiliyorlar galiba Onlar bu süreç içerisinde nasıl yaşıyorlar nasıl besleniyorlar nasıl davranıyorsunuz onlara neler yapıyorsunuz

Bizim yemek listelerimiz diyetisyenler tarafından hazırlanıyor. Sabah kahvaltısından tutunda öğle yemeğine ve ikindi kahvaltısına kadar hepsi burada hazırlanıyor. iyi bir aşçımız var. Aşçımız özenle burada yiyecekleri hazırlıyor.   Sabah kahvaltısında yumurtalarından tutunda Kendimizin yaptığı ev yapımı reçeller ile bal ve tereyağı hepsi burada mevcut. Çocukların yiyebileceği kadar önlerine konularak ve daha sonra eklenerek kahvaltı porsiyonları ayarlanıyor. Öğle yemeklerinde kesinlikle çocukların alması gereken tüm besinler veriliyor. Öğle yemeklerinde et ve sebze ürünleri kullanılıyor ve çorba çıkıyor. Tüm yaş gruplarının yiyebileceği şekilde besin değeri yüksek çorbalar çıkıyor. ikindi kahvaltılarında da çocukların artık eve gitmeye hazırlanıp çıktıkları anda tüm enerjileri düştüğünde yiyebilecekleri tarz şeyler kurabiyeler meyveler ikindi kahvaltılarında kesinlikle bir böreğin yanında bir meyve çıkıyor çocuklar süt içiyorlar

Bu ürünleri nereden alıyorsunuz?

Bu ürünleri, kompostu yaptığımız elmaları kendi bahçemizden alıyoruz. Kendi kurduğumuz ürünler oluyor. Kendi salçamızı kendimiz yapıyoruz. Sütümüzü günlük süt olarak alıyoruz. Buraya gelen velilerin tercihi de bu! Kapalı gıdanın olmaması ve gıdaları kendimizin yapıyor olması, sağlıklı yiyecekler. Biz de bunu vermeye çalışıyoruz.


 


 

Eda Atalar Yaşar Erenköy İngiliz Kültür Derneği Anaokulu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'ABD'den bu yıl yeni yatırımcıların Türkiye'ye geleceğine inanıyoruz'
'ABD'den bu yıl yeni yatırımcıların Türkiye'ye geleceğine inanıyoruz'
Pekcan'dan yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına çağrı
Pekcan'dan yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına çağrı