Advert
Advert
istanbulmd.com
lalik.net

HAMSİ BALIK LOKANTASI Başakşehir'de

Akçakoca’nın markasıyla ünlü balık lokantası Hamsi Balık Restaurant Ankara’dan sonra İstanbul Başakşehir şubesini hizmete soktu.

HAMSİ BALIK LOKANTASI Başakşehir'de
HAMSİ BALIK LOKANTASI Başakşehir'de Admin
Bu içerik 1367 kez okundu.
Reklam

 

Prensipleriyle büyüyen balık lokantası Hamsi Balık Lokantası

Akçakoca’nın markasıyla ünlü balık lokantası Hamsi Balık Restaurant Ankara’dan sonra İstanbul Başakşehir şubesini hizmete soktu.

Başakşehir Ziya Gökalp Caddesi üzerinde geniş ve ferah bir mekanda hizmete giren Hamsi Balık Restoran’ının açılışına Kayseri Vali Yardımcısı olan eski Akçakoca Kaymakamı Ali Uslanmaz, Başakşehir Kaymakamı Kazım Tekin, Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, Başakşehir Başkan Vekili Cüneyt Yılmaz , Düzce Esnaf Sanatkarlar kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ertan Taşlı, Akçakoca Madeni Sanatkarlar ve Demirciler Odası Başkanı Hikmet Sarıoğlu, MHP Akçakoca Meclis üyesi Zikri Yaman, Akçakoca’nın iş ve siyaset dünyasından dostları ile Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici ve Eşi Nilay Koyuncu Yemenici katıldı.

Yapılan duaların ardından kurdele kesimiyle açılışı yapılan mekanın gezilmesinin ardından, tüm konuklara Hamsinin altı çeşit lezzeti, Hamsinin özel salatası ve meşhur fındıklı helvası sunuldu.

 

Karadeniz’den sofranıza gelen taze balıklarla, sizin için hazırlanan salatalar ve özenle hazırlanan sofralarıyla mutlaka denemeniz gerektiğini düşündüğümüz mekân Hamsi Balık Lokantası artık Başakşehir’de. Ali Çubukçu ile yeni açtıkları şube hakkında konuştuk.

Ali Çubukçu Hamsi Balık Lokantası

Ali Bey kısaca kendinizi tanıtabilir misiniz?

İsmim Ali Çubukçu, Akçakoca 1961 doğumluyum. 2001 yılından beri Hamsi Balık Lokantası’nı İşletiyorum. İlk olarak 2001 yılında Akçakoca’daki yerimizi açmıştık. Sonra 2009 yılında Ankara’daki ilk şubemizi açtık. Sonra Ankara’da 2012’de ikinci bir şube daha açtık. Hala bu şubelerimiz çalışmaya devam etmektedir. Nasip Başakşehir’eymiş burada da bir şube açma hedefimiz vardı. İşte onu da bugün gerçekleştirme fırsatı bulduk. Başakşehirimize Hamsi balık lokantamızı açtık.

Hamsi Balık Lokantasının diğer balık lokantalarına göre özelliği nedir, nasıl tanımlarsınız?

En önemli birinci derece özelliğimiz hamside kriterlerimiz çok yüksek. Yani bu konuda olmazsa olmazlarımız var. Örneğin günlük balık çalışıyoruz. Hiçbir donuk ürünümüz yok. İthal kalamar haricinde dondurulmuş bir ürünümüz yok. Lokantamızda yüzde doksan nispetinde Karadeniz balığı tüketiyoruz. Pişirme metodu olarak ta farklıyız. Her bir balığı tek bir yağla pişiriyoruz. Yani aynı yağı ikinci kez kullanmıyoruz. . Bu çok önemli bir kriterdir. Unladığımız un bir başka, sebzelerimiz günlük. Salatalarımız önceden doğranmış, parçalanmış hazırlanmış bekletilen ürünler değil. Müşteri sipariş verdiğinde bıçakla doğranan salataları sunuyoruz müşterilerimize.

Hijyen bizde en ön sırada doğal olarak. Kriterlerimizi uygulayarak her şeyin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Ana kriterlerimiz bunlar. Ayrıca yemekten sonra kendi üretimimiz olan fındıklı tahin helvamız var onu ikram ediyoruz. Bizden başka hiçbir yerde hiç kimsenin yemediği, görmediği özel bir ürün. Bunu ancak bizim müşterilerimiz tadıyor. Bu tadı biliyorlar.

Ali bey bu işi uzun süredir mi yapıyorsunuz? Balıkçılık ve balıkla uzun süredir mi ilgileniyorsunuz?

Ben balıkçı geldim balıkçı gidiyorum sayılmaz ama ben iyi bir balık tüketicisiydim. 2001’de bu işe başladım. Daha öncesinde başka işler yapıyordum. Fakat bu işi de seviyordum nasip oldu 2001’de bu işe başladım. Başlangıçta eşimle birlikte bu işe 8 tane masa ile bu işe giriştik. Eşim salata yapıyordu. Ben balık yapıyordum. Yavaş yavaş işimiz geliştikçe büyüdü ve bugünlere kadar geldi.

Burada Başakşehir’de kaç masanız var? Kaç kişi ağırlayabiliyorsunuz?

Başakşehir’de şubemizde 150-155 kişiyi ağırlayabiliyoruz. Kendi konseptimizle ilgili en ideal ölçümüz ise 90 ile 125 kişi arası. Burada yaptığımız bir VİP salonumuzla birlikte bunu 150 kişiye çıkardık. Bu ideal bir ölçek. Hem ürün çıkartıp hem tüketme hızı ile orantılı. Bir de ekonomik olarak daha rantable bir sayı oluyor bu bizim için.

 Fiyatlarınız nasıl? kişi başı ne ödenir bu lokantada ortalama olarak?

Şöyle söyleyeyim gün içinde gelen kişi sayısını ciroya böldüğümüzde kişi başı ortalaması bugünün rakamına göre takriben 42-43 lirayı geçmez. Bunun içerisinde 25 liraya doyup kalkanı da var. 40 liraya doyanı da var, 75 liraya doyanı da var. Ama ortalama kişi başı, yani hamsi, mezgit, istavrit fiyatları malum bellidir. Lüfer, Kalkan ve diğer kalamarıydı veya farklı balıklardan olduğu zaman malum fiyatları daha yüksek ama ortalama baktığımızda kişi başı 40-43 liraya tekabül ediyor.

Burada İkitelli’deki Sanayiciye, Üreticiye, çalışana ne söylemek nasıl bir mesaj vermek istersiniz?

Burayı bir denemelerini söylerim tek kelime ile; Bir kereye mahsus Hamsi Balık Lokanta’sını denesinler. Bunu isterim. Zaten farkı gördükten sonra kendileri karar vereceklerdir.

 

Akçakoca Hamsi Balık Lokantası Karadeniz Balık Başakşehir Ali Çubukçu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'ABD'den bu yıl yeni yatırımcıların Türkiye'ye geleceğine inanıyoruz'
'ABD'den bu yıl yeni yatırımcıların Türkiye'ye geleceğine inanıyoruz'
Pekcan'dan yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına çağrı
Pekcan'dan yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına çağrı